Küresel çapta en fazla yatırımcıya sahip kripto para borsası Coinbase, herhangi bir vergi ödemeden sizi Ethereum zengini yapabilecek bir açık keşfetti. Bu açık kapatılsa da eğer fark edenler olduysa, kripto para milyoneri oldular.

Çalkantılı kripto para dünyasının en etkin platformlarından birisi Coinbase, her ay yaptığı bir hata ile gündeme geliyor. Şubat ayında büyük bir Bitcoin krizi atlatan şirketin yeni krizi ise ikinci en kıymetli kripto para birimi Ethereum üstüne oldu.

Oldukça acayip bir şekilde ortaya çıkan kusur, Hollanda asıllı mali teknoloji şirketi VI göre keşfedildi. Geçtiğimiz Aralık ayında ortaya çıktığı düşünülen açıklar, uzun zaman ayrım edilemediler. Bu açık, kullanıcıların hiç ödenti ödemeden diledikleri dek Ethereum sahibi olmalarını sağlıyordu. 

Ocak ayının sonlarına doğru açığı fark eden Coinbase, Hollandalı şirkete 10.000 dolar ödül verdi. Açığı keşfeden şirketin açıklamasına tarafından hatanın çıkış noktası, Coinbase’in Ethereum akıllı sözleşmelerindeki bir kurulum eksikliğinden kaynaklandı. Hollandalı şirket, kendi çalışanlarına yıl başı hediyesi saptamak için Coinbase’i kullanacaktı ve talih eseri bu hatayla karşılaştı. (Acaba hediye niyetine açığı keşfetmeden önce cüzdanları doldurdular mı?)

Coinbase üzerinden hesabınızdaki para beceriksiz olsa zeka Ethereum olmak istediğinizde, yazılım sizi bakiyeniz olmadığına dair uyarıyordu. Oysa dijital cüzdanınıza almak istediğiniz Ethereum miktarı geçiş yapıyordu. Yani alımların iptal edilmesi gerekirken, ücretsiz bir şekilde Ethereum sahibi olabiliyordunuz.

Coinbase, söz konusu açıkla ilgili herhangi bir izah etme yapmış değil. Bu vakte dek bedava Ethereum sahibi olan kullanıcıların tespiti şirket için kolay olsa da kimlerin durup dururken varlıklı oldukları az önce bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here