Kripto paraların çeşitli borsalarda listelenebilmek için borsalara rüşvet verdiği iddiaları uzun süredir toplulukların tartıştığı bir konu. Benzer bir rüşvet iddiası ise Ripple hakkında ortaya atıldı. Blockchain ödeme ağı olan Ripple’ın, Coinbase’in Pro sürümünde listelenebilmek için rüşvet verdiği iddia edilmişti. İngiltereli bir yatırımcı ve girişimci olan Alpleir Milne’nin ortaya attığı bu iddia sonrasında Ripple’ın pazar başkanı Miguel Vias çeşitli açıklamalarda bulundu.

Şirketler Skandalı Reddetti

Milne, Ripple’ın Coinbase Pro’da XRP’yi listelemesi için borsaya rüşvet verdiğini belirtmiş ve konu ile ilgili şirketlerin açıklama yapması talebinde bulunmuştu. Coinbase’in iletişim direktörü Elliott Suthers ise bu konuyu kamuoyuna paylaşmayacağını açıkladı.

Milne konu ile ilgili olarak Suther’e bir e-posta göndermiş ve bu e-postanın ekran görüntüsünü yükledikten sonra Vias ile Milne arasında Twitter üzerinde bir tartışma başladı. Milne konu ile ilgili olarak: “Coinbase’in XRP’yi listelemesi şirketin verdiği bir bağımsız karardı. Biz şirkete XRP’yi listelemeleri için herhangi bir rüşvet veya bir para vermedik.”

Şirket ise XRP’yi sadece Pro sürümünde değil her platformda listelediklerini açıkladı. Coinbase müşterilerinin Coinbase.com, Android ve iOS gibi uygulamalarda XRP’yi alabileceklerini ve satabileceklerini belirtti. Geçtiğimiz günlerde Coinbase yaşadığı veri sorunları sebebiyle bu alanda hizmet veren Neutrino şirketini devralmıştı. Bu karar ise topluluklarda borsanın agresif büyüme politikası izlemesi yüzünden eleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here