Coinbase borsası ABD merkezli bir kripto para değişimidir. Borsadaki hesap sayısı Charles Schwab bankasındaki hesap sayısından çok daha fazla. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, borsayı kurmasındaki vizyonun “Kripto’nun Google’ı” olmak olarak açıklamıştı. Armstrong Fortune 40 listesinde (40 yaş altı zenginler) 20. sırada bulunan bir isim. Amerikan halkını kripto paralarla tanıştıran bu isme son zamanlarda tepkiler giderek artıyor.

Coinbase sektörde yakaladığı başarının kurbanı olmak üzere. Uzmanlara göre Coinbase sahip olduğu itibarını aldığı yanlış kararlarla sabote ediyor. Armstrong ve ekibi şirketi taşıma noktasında iyi bir vizyona sahip olsalar da aldıkları bazı kararlar tartışılmaya devam ediyor.

İşlem Ücretleri

Bitcoin Cash paketi ve satın alınan Neutrino şirketi sonrası kullanıcılar #deletecoinbase hashtag’i oluşturmuştu. Alınan bir diğer tartışmalı karar ise Coinbase Pro. Coinbase Pro platformu kurumsal yatırımcılar için oluşturulmuş olmasına rağmen buradaki işlem ücretleri normal borsaya göre daha ucuz. Birçok kullanıcıda bu durumdan şikayetçi.

Ücretlerin yükseltilmesi, alıcı ücretlerinin düşürülmesi ve stop emirlerinin durdurulması sebebiyle Coinbase ve diğer borsalar karşılaştırılmaya başlandı. ABD merkezli bir diğer borsa olan Kraken’de bu tarz ücretler çok daha düşük ve borsa bu sebeple birçok müşterisini Kraken’e kaptırdı.

Neutrino Şirketinin Alınması

Coinbase, veri şirketleri ile sorun yaşadığını ve veri şirketlerinin borsanın bilgilerini başkalarına sattığını açıklamıştı. Coinbase borsası bir veri şirketi olan Neutrino’yu satın almıştı ve bu tarihten itibaren verileri bu şirket üzerinden alacaklarını duyurdu. Kullanıcılar bu duruma büyük tepki gösterdiler çünkü Neutrino basit bir veri şirketinden çok daha fazlasıydı.

Milan merkezli Hacking Team ile Neutrino arasında veri transferi gerçekleşmiş ve şirket sahip olduğu verileri hacker gruplarına sattığı iddiasıyla o dönemlerde eleştirilmişti. Coinbase’in bu şirketi alması ile birlikte kullanıcılar verilerinin güvende olmadığını ve bu karardan vazgeçilmesi talebinde bulundular.

Şirkette Son Durum

Yaşanan kripto kışına rağmen şirket 2018 yılında 1,3 milyar dolar gelir elde etmesiyle en büyük teknoloji girişimlerinden biri olma yolunda hızla devam ediyor. Sermaye arttırımına giden şirket ayı piyasasından neredeyse hiç etkilenmedi. Ayı piyasasından etkilenmeyen şirketin aldığı kararlar yüzünden eleştirilmesi ise şirketin yönetiminde sorunlar olduğuna işaret ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here