Coinbase borsasının analiz hizmeti veren bir şirketi bünyesine katması toplulukların çalkalanmasına sebep oldu. Şirketin kurumsal satış müdürü Christine Sandler tartışmalı blok zinciri şirketi Neutrino’yu devir aldıklarını duyurmuştu. Finansal haber kanalı Cheddar ile yapılan röportajda ise Sandler, önceki veri sağlayıcısı şirketinin Coinbase müşterilerinin verilerini sattığı gerekçesiyle bu kararı aldıklarını açıkladı.

Kullanıcı Verileri Güvende Değildi

Coinbase borsası 19 Şubat tarihinde Neutrino şirketini devraldıklarını borsaya bildirmiş ve Anti-Para Aklama ve Müşterinizi Tanıyın teknolojilerinin faaliyete girdiğini açıklamıştı. Neutrino şirketinin kurucu ortakları dikkatli bir şekilde incelendiğinde, bu şirketin basit bir veri şirketi olmadığı anlaşılıyor. Şirket casus yazılımlar aracılığı ile toplanan verileri bir hacker grubuna sattığı gerekçesiyle daha önceden de eleştiri almıştı.

Twitter üzerinden ise #DeleteCoinbase adında bir hashtag açıldı ve kullanıcılar bu hashtagda borsaya olan tepkilerini dile getiriyorlar. Coinbase ise konu ile ilgili açıklama yapmak zorunda kalarak: “Neutrino’da yaşanan olayların arka planını biliyoruz. Mevcut tedarikçilerimizle yaşadığımız sorunlar sebebiyle bu planı devreye sokmak zorundaydık. Eski tedarikçimiz müşteri verilerimizi 3. şahıslara satıyordu ve bu durum bize sorun teşkil etmekteydi. Bu sebeple bu alanda faaliyet gösteren bir şirketi satın alarak verilerimizin güvenliğini sağlamak zorundaydık.”

Neutrino’nun teknolojisini sektörün lideri ve sınıfının en iyisi olarak nitelendiren Sandler, satın almanın borsayı geliştirmek için faydalı olduğunu görüşünde. Sandler Ripple’ın Coinbase Pro’da listelenmesi sonrası ortaya atılan rüşvet iddialarının ise safsatadan ibaret olduğunu belirtti.

Veri şirketinin satın alınmasının ardından Coinbase’in kendini koruma amacıyla ortaya attığı “eski tedarikçinin müşteri verilerini satması” toplulukları daha fazla kızdıran bir gerekçe. Birçok kullanıcının borsalara olan güvenini sarsacak bir açıklamanın şirketin birinci ağzından yapılması ise büyük hayal kırıklığı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here