Çin uzun süre önce kripto para yatırımlarını yasaklamıştı. 26 Eylül tarihinde Technode’un yaptığı bir araştırmaya göre ise Çin’de orta sınıf vatandaşların %10’u hala daha el altından yatırım yapıyor.

Çin’de ünlü bir finans yazarı olan ve Şangay Üniversitesin’de profesör olan Wu Xiabo, yayınladığı kitapta orta sınıf halkı anlattı. “Yeni Orta Sınıf Üzerine” ismini verdiği kitabında orta sınıf vatandaşların kripto para alışkanlıklarını ve yatırımlarını inceledi. Kitabı için 100.000’den fazla kişi ile röportaj yapan Xiaobo, yaklaşık olarak 1 milyon veri topladı.

Hükümetin aldığı karar sıkı bir şekilde uygulansa da vatandaşlar kripto para yatırımlarına devam ediyor. Hatta yasaktan sonra birçok vatandaş kripto paranın ne olduğu ilk kez o zaman duymuş. Birçok kişinin yasaktan sonra yatırım yapmaya başladığı da gelen veriler arasında.

Çin Hükümeti 2017’de kripto para faaliyetleri ile ilgili bir kanun yayınladı. Yayınlanan kanuna göre İlk Para Teklifleri yani ICO’lar ve tüm kripto para alışverişi ülkede yasaklanmıştı. Hatta bu yasaklamanın ardından Bitcoin ve altcoinler büyük bir değer kaybı yaşamıştı.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, vatandaşlarını bu faaliyetlerin zararlı olduğunu belirtmiş ve riskleri hakkında halkı defalarca uyarmıştı.

Bu yasağın ardından WeChat kripto medyası ile alakalı hesabını bloke etmiş, teknoloji firması olan Baidu ise kripto para ilgili kısımları kaldırmıştı. Çin’li e-ticaret devi Alibaba’da ödeme yöntemlerinden Bitcoin ve türevlerini kaldırmıştı.

Her ne kadar bu yasak ülkede uygulansa da Çin merkezli merdiven altı borsalar faaliyetlerine devam etmekte. Yine birçok yatırımcı bu borsalar üzerinden alışveriş yapmakta. Bazı Çinliler ise bu kararın ardından yurt dışı borsalarına yöneldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here