Bitcoin’de ki düşüşün devam etmesi en çok kripto para madencilerini etkiledi. Özellikle büyük çaplı üretim yapan havuz sahibi şirketlerin kazançları büyük oranda azaldı. Çin’de bu işi yapmak zaten zordu ve fiyatların düşmesi ile birlikte madencilik artık maliyeti karşılamıyor.

Bu sebeple birçok şirket kepenk indirmiş durumda. Çin’in en büyük madenleri; F2Pool, Antminer, T9 ve Avalon’un da içinde bulunduğu havuzlarda üretim durmuş durumda. Elektrik maliyetlerinin yanı sıra vergilerin ve işçi maliyetlerinin de olması şirketlerin kazançlarını azaltıyor. Muhtemelen şirketler çalışanlarını bile işten çıkaracaktır.

Çin’in Sincan eyaletinde ki bazı madenciler ise madencilik cihazlarını satışa çıkarmış durumda. Büyük zararlar edildiği için geçen yıl ortalama 2,800 dolara alınan cihazlar bu yıl 144 dolardan alıcı buluyor. Yani madenciler cihazlarını bit pazarı seviyelerine çekmiş durumda. İşin kötü yanı ise kimse bu işe girmek istemediği için cihazlara talep yok.

Çin’in iklimi sebebiyle bu aylarda elektrik kesintileri oldukça fazla. Fiyatların düşmesinin yanında elektrik kesintileri ile de başa çıkmaya çalışan madenciler çileden çıktı. Cihazlar ile ilgili bir fotoğraf bile paylaşıldı. Paylaşılan fotoğraflarda cihazların hepsi bir araya koyulmuş ve hurda gibi satışa sunulmuş. Hatta fotoğrafta yer alan tartı sebebiyle reddit platformunda bazı kullanıcılar cihazların kilo ile satıldığını tartışıyorlar.

Cihazlar kilo işi ile mi satılıyor bilinmez ama F2Pool ve Bixin Pool havuzlarının kurucuları fişleri çektiğini doğruladı. Havuzların maden yapmaması fiyatları da doğrudan olumsuz etkiliyor. Kazının durması ağların yavaşlaması anlamına geliyor ve yavaşlayan ağlarda yatırımcıların sayısının azalması anlamına geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here