Gündeme yeni düşen bir haber ile karşınızdayız. Çin Merkez Bankası 2 Kasımda mali istikrar raporunda kripto paralara ve İlk Para Tekliflerine (ICO) de yer verdi.

Rapora baktığımızda ise Çin ICO’lara olan sert tutumunu sürdürmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Ülkede ICO faaliyetleri yasa dışı para toplama organizasyonları olarak görülüyor ve ponzi sistemi olarak tanımlanıyor. Bazı uzmanlar ise ICO’ların finansal sahtecilik ve dolandırıcılık faaliyeti olduğunu bile düşünmekte.

Ülke yönetim biçimi itibariyle sert bir tutuma sahip ve yatırımcılar belirli noktalarda kısıtlanmış durumda. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise yatırımcılara geçmişe göre daha fazla serbestlik tanınması.

Banka, kripto para faaliyetlerinin ülkede arttığını ve yatırımcıların bu faaliyetlere dikkat etmesi gerektiğini yeniledi. Yatırımcıları sert bir dille uyaran Banka, düzenleyici kurumların ise daha aktif çalışmasını ve erken tespit araçlarını geliştirmesini belirtti.

Belgenin geri kalanında ise denizaşırı ülkelerde faaliyet gösteren kripto şirketleri hakkında da bilgiler yer alıyor. Çin’de ki yerli yatırımcılar bu şirketlere yatırım yaparak kazanç elde etmeyi hedefliyor fakat raporu hazırlayanlar bu şirketlerin hileli bir şekilde hareket ettiğini düşünüyor.

Banka, kripto para borsalarını uzun bir süre izlemiş ve faaliyetleri not etmiş. Borsaların %20’lik bir kısmında kara para aklama ve piyasa manipülasyonu olduğunu tespit eden banka, yatırımcıları bu konuda uyarıyor.

Rapora göre, 18 Temmuz 2017 itibariyle (Çin’de ki ICO yasaklama kararından önce) Çin’de başarılı bir şekilde tamamlanmış 65 adet ICO organizasyonu bulunuyordu. Bu ICO’lara katılan kişi sayısı ise 100.000’in üzerindeydi. Yatırım miktarı ise 2,6 milyar yuan olduğu tespit edilmiş ve bu rakamın Asya ülkelerinin üzerinde olduğu da istatistiksel olarak kanıtlanmış.

Ülkede faaliyet gösteren düzenleyiciler sıkı bir anti-ICO faaliyeti yürütse de kripto paralar ülkede saklanabiliyor. Shenzhen şehrinde bir mahkeme ise şu kararı almıştı; “Taraflar, Bitcoin ve diğer kripto paraları ülkede barındırabilir. Ülkenin Merkez Bankası ve düzenleyici kurumlar bu konuda yatırımcılara baskı yapamazlar. Diğer yandan, her türlü ICO faaliyeti aksi bir karar alınmadığı sürece yasaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here