Güney Afrika Mpumalanga’da bulunan Witbank kasabasında, 13 yaşındaki Katlego Marite evinin yakınında iki arkadaşıyla birlikte oynarken bir suç çetesi kadar kaçırıldı. Kaçırdıkları çocuğun ailesini arayan çete, 120 bin dolar Bitcoin’lik fidye karşılığında çocuğu bağımsızlık bırakacaklarını söyledi. 

Polis sözcüsü Leonard Hlathi kadar yapılan açıklamada, fidyenin durum yerine bırakılan bir notla istendiği belirtilirken, çocuğun ailesinin ilesinin Bitcon’den farkında bile olmadıklarını belirterek “Bitcoin’in ne olduğunu bile bilmiyorlar. Mahvolmuş durumdalar ve endişeli olduklarını ve kendilerine ‘Oğlumuz nerede?’ diye sorduklarını görebiliyorsunuz” dedi. Olay yerine bırakılan notta ise “Bu bir kaçırmadır… Çocuğunuzun tehlikesiz bir şekilde bağımsızlık kalması için 15 Bitcoins’in aşağıdaki cüzdan adresine ödenmesini talep ediyoruz — pazarlığa kapalı” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi.

SON GÜN PAZARTESİ 

ÖTE TARAFTAN, çete kadar istek edilen fidyenin ödenmesi için Pazartesi gecesine dek vakit verildiği öğrenildi. Çete ayrıca, taleplerinin karşılanmaması halinde çocuğu öldürmekle tehdit etti. Bir polis yetkilisi ise, çocuğun ebeveynlerinin ‘travma geçirdiğini’ söyledi. Çocuğun annesi ise Salı günü bir çağrı yaparak oğlunu geri getirmeleri için çeteye yalvardı.

Güney Afrika’da kaçırma olaylarında fidye karşılığında Bitcoin istenmesi ise ilk önce görülüyor. Öteki Bitcoin karşılığında fidye istenmesi olayı ise Ukrayna Kiev’de 26 Aralık’ta Exmo Bitcoin şirketinin yöneticisi Pavel Lerner’in kaçırılmasıyla yaşanmış, Lerner, Bitcoin karşılığında özgürlük bırakılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here