JPMorgan Chase’in kendi kripto parasını oluşturma projesinden sonra topluluklarda bankaların ve diğer finans kuruluşların kendi kriptolarını tasarlamalı mı, sorusu tartışılmaya başlandı. Uluslararası Ödemeler Bankası Başkanı Agustin Carstens, bankaların kendi kripto projesini duyurmasının saçmalık olduğunu açıkladı.

Carstens kripto paralar için her zaman olumsuz konuşan bir isim. Daha önce kripto paralar için “ponzi” “balon” ve “çevresel felaket” gibi açıklamalarda bulunmuştu. Dublin’de düzenlenen bir konferansta söz alan Cartens, kripto paraların küresel bankacılık sistemine zarar verdiğini ve bankaların kendi kripto projelerine anlam veremediğini açıkladı.

Tüm bankaları kendi dijital para birimi yaratma projelerine karşı uyaran Cartens, sanal paraların geleneksel finans için yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu belirtti. Bu varlıkların finansal istikrarı azalttığını ve gelişmeleri halinde geleneksel bankacılığı yıkabileceğini belirtti.

Cartens’a göre: “Bankalar ve finansal kurumlar gelişen teknolojiye çok iyi ayak uydurmalı. Ama bu ayak uydurmayı yaparken de işlevselliğe sorun oluşturabilecek teknolojilerden uzak durulmalı. Bir bankanın dijital para birimini çıkarması, birçok müşterinin hesapları taşımalarına sebep olabilir. Bu durumda finansal paniklere yol açar ve işlevsellik ilkesi zarar görür. Bu sebeple bankalar kendi kripto para projelerini yapmamalı.”

Toplulukların ve Diğer Uzmanların Görüşü

Cartens bu görüşlerinde yalnız gözüküyor. JPMorgan Chase’in bu projesine birçok uzman ve geleneksel bankacılık yöneticileri olumlu yaklaşmıştı. Birçok banka ve merkez bankasının bu alanda çalışmaları söz konusu. İngiltere Merkez Bankasının yeni bir stablecoin projesi yapacağı haberi yıllar önce ortaya atılmıştı. Londra Üniversitesinde bu konu ile ilgili RSCoin adı verilen bir proje bile yapılmıştı.

Kısa süre önce IBM, Stellar ve BWW ortak bir girişim yaparak 6 küresel bankanın bir arada olduğu yeni bir projeyi duyurdu. BWW ise bu projede yer alan tüm bankaların kendi kriptolarını yapabileceğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here