Yeni Zelanda’nın devlet destekli inovasyon enstitüsü olan Callaghan Innovation, Salı günü yaptığı basın açıklamasında kripto cüzdan ve ticaret uygulamasına 1 milyon dolarlık bir hibeyi onayladığını açıkladı.

Callaghan Innovation, yerel bir kripto cüzdan ve işlem platformu olan Vimba’ya Ar-Ge faaliyetlerinde kullanması için bu hibeyi verdiğini açıkladı. Hibe sonrasında Vimba şirketi, daha fazla kripto para listelemenin yanı sıra cüzdan uygulamasını da daha güvenli hale getireceğini açıkladı.

Ar-Ge hibelerinin, bir araştırma ve geliştirme projesine faydası oldukça fazla. Şirketler aldıkları hibeler ile uygulamalarını ve projelerini daha kolay ve hızlı bir şekilde geliştirebiliyorlar. Callaghan Innovation sözcüsü verdiği demeçte projenin %40’lık bir dilimi olan 1 milyon doları onayladıklarını ve geriye kalan %60’lık dilim için şirketin kendi öz kaynaklarını kullanmasının yeterli olacağını belirtti.

2014 yılında MyBitcoinSaver adında kurulan platform adını Vimba olarak değiştirmişti. Platformda Bitcoin ve Ethereum gibi coinler şirketlere ve bireysel yatırımcılara sunulmakta.

Vimba platformunun CEO’su Sam Blackmore ise yaptığı açıklamada: “Bu yıl kripto pazarında ki düşüşe rağmen müşteri potansiyelimiz sürekli olarak artmakta. Aldığımız bu hibe ile birlikte şirketimizin projelerini daha hızlı bir şekilde geliştirebileceğiz. Kripto pazarının ise gelecek yıllarda Altın piyasasını yakalayacağını düşünüyoruz.”

Yeni Zellanda’nın dışında Avustralya’da kripto para ve blok zinciri projelerine devlet hibeleri veriyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında Queensland eyaletinde TravebyBit adında bir projeye yaklaşık olarak 8,3 milyon dolarlık bir hibe verilmişti. Şirket ise kripto para ile seyahat teklifleri sunan özgün bir proje geliştiriyor.

Temmuz ayında ise büyük çaplı bir şeker üreticisi tedarik zincirini daha iyi kontrol etmek için 1,7 milyon dolarlık bir devlet hibesi almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here