Call Of Duty, dünyanın en popüler FPS oyunlarının başında geliyor. Call of Duty oyuncularından oluşan bir çetenin ise kripto para pazarında 3 milyon dolarlık bir vurgun yaptığı gelen bilgiler arasında. Mühürsüz mahkeme belgelerine göre ise birkaç iş adamı ve oyuncudan oluşan bir ekip kurbanların cep telefonlarına ulaşarak bu cihazlarda ki cüzdanları tehdit ettiği tespit edildi.

FBI video oyunu olan Call of Duty’yi oynarken bu grubun tanıştığını düşünmekte. “SWATing” adı verilen bu gruba ise bazı kişiler tehdit zoru ile katılmak zorunda kalmış. Grubun üyelerinden bazıları yazılımcı ve hacker olduğu için grubun tehlikeli olduğu belirtildi.

Çalınan telefon numaraları, kripto cüzdanlarına bağlanıyor ve cüzdanlarda ki varlıklar boşaltılıyor. Dünyaca ünlü kripto para haber sitesi CCN’e göre ise Bitcoin yatırımcılarından Michael Terpin’in cep telefon numarası benzer yöntemle çalınmış ve 24,000 dolarlık kripto para birimi çalınmış.

FBI’dan gelen bilgilere göre ise San Francisco merkezli bir grup ise 2016 yılında benzer bir yöntem kullanarak milyonlarca dolarlık kripto parayı bahis sitelerine aktararak aklamış durumda.

FBI Olayı İnceliyor

Saldırganlar ismi açıklanmayan bir kişinin cep telefonunu çalarak bilgileri ele geçirmiş ve bu kişinin borsa hesabına ulaşılmış. 805,000 dolar değerinde Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların yanında 3,3 milyon dolarlıkta jetonu ele geçirmişler.

Mahkeme kayıtları ise bu grubun yıllardır bu işi profesyonel bir şekilde yaptığını belirtiyor. Grubun bazı üyelerinin ise grup içi mesaj kayıtlarına ulaşılmış durumda. FBI’ın Siber Suçlarla Mücadele birimi ise konu ile ilgili aylardır çalışma yürütmekte.

Adı açıklanmayan bir kişi ise Chicago Sun-Times gazetesine bir röportaj verdi. Röportajda ise bu kişinin benzer gruplara para karşılığında çalıntı SIM Kart sağladığını açıkladı. Daha sonrasında pişman olan bu kişi FBI’ya tüm bildiklerini anlattığını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here