Blockchain ve kripto paralar, son yılların en popüler konularından biri. SXSW konferansında da en fazla konuşulan konu olmayı başaran bu teknoloji, beraberinde dolandırıcıları da getiriyor.

“Initial Taco Offering” gibi eğlenceli etkinliklere konut sahipliği yapan SXSW’de en fazla konuşulan konular blockchain, kripto para dolandırıcıları ve bunlarla alakalı diğer konular oldu. Bitcoin ve türevlerinin bu değin popüler olmasının ardında yatan sebep olarak, Bitcoin’in 20.000 dolara değin astronomik bir yükseliş gerçekleştirmesi gösterildi. Bitcoin şu lahza 7.500 dolar civarında seyrediyor. Bu yükselişle beraber ön plana çıkan “blockchain”in yardımcı bir şey olabileceği konuşulan konferansta, sektördeki dolandırıcılara da değinildi. Yüksek ‘hype’a sahip olan piyasada, insanların para kazanma hırsından faydalanan birtakım oluşumların ortaya çıktığı ve bunlara dikkat edilmesi gerektiği söylendi. 

Yalnızca basit bir web sitesi ve kripto para üretmek için hazırlanmış açık kaynak kodlarla herkesin yapabileceği bir yöntem olarak ICO’lar (Initial Coin Offering), manâsız vaatler sunarak insanlara umut verebiliyor. Arasında sahiden vadettiğini sunan ICO’lar bulunsa da, bunlar azınlık durumunda. Toplamda 5 milyar doları aşkın değere ulaşan ICO piyasası, blockchain teknolojisinden ziyade insanların “pump and dump” olarak nitelendirdiği ani yükseliş ve düşüşleri üzerine kurulu. 

mükemmel şeyler vadedip insanları kandıran ICO’lar olduğu gibi, aracısız hilekarn olduğunu kendi ağzıyla söyleyen bir takım ICO’lar da mevcut. Bunlardan en bilineni ise Ponzicoin. Ponzi şeması yöntemiyle yüksek gelir vadeden bu sistemlerde kazanan defalarca kurucu oluyor. ÇiftlikBank bu durumun en iyi örneklerinden biri. 

Bu ICO oluşumları yüzünden kripto paralarla ilgili tüm reklamları yasaklayan Google ve Facebook, insanları bu oluşumlardan fakat bu şekilde koruyabiliyor. Blockchain teknolojisi kullanan projelerden birçoğunun 18 ile 24 ay aralarında büyük kayıplara sebep vereceğini söyleyen konuşmacılar, tedbirli olmanız konusunda uyarıyor.

Büyük bir çoğunluğun kısa yoldan zengin olma çabasıyla kripto para sektörüne bulaşması, sektörün başına gelen en fena şeylerden biri olabilir. Blockchain teknolojisinin gerisinde yatan önemli detaylara hedefe kilitlenmek yerine, kısa süreli yükselişlerden medet uman çok büyük bir kitle mevcut. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce blockchain teknolojisi gelecekte hayatımızın hangi alanında yer alacak?

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/3/16/17130532/blockchain-bitcoin-cryptocurrency-scams-fraud-sec-sxsw-2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here