Kripto para borsaları ile bankalar arasında zaman zaman problemler çıkabiliyor. Kripto varlıkların kara para aklama ve terörist faaliyetlerde kullanılması sebebiyle bankalar borsalara hesap açmak istemiyorlar. Borsalar ile bankalar arasındaki problemler mahkemelere de yansıyabiliyor.

Borsa Kazandı

Brezilya’da faaliyet gösteren bir borsa çek hesabının kapatılması sonrası bankaya açtığı davayı kazandı. Mercado Bitcoin adı verilen şirket ile Banco Sicoob bankası arasındaki davada daha öncede karar çıkmış fakat borsa karara itiraz ederek temyize götürmüştü. Alınan karara göre borsanın hesabı açılacak ve banka yasa dışı bir faaliyet olmadığı sürece borsanın hesabını kapatamayacak. Kararın Brezilya’da emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Brezilya Merkez Bankası dijital para birimlerini göz altında tutan ve kontrol eden bir ülke olmasına rağmen varlıkların satışına herhangi bir yasak koymuyor. Daha öncede ülkede benzer sorunlar ortaya çıkmış ve alınan kararlar genellikle borsaların aleyhinde olmuştu.

Brezilya’nın ekonomik durumu oldukça çalkantılı. Ülke dijital bankacılığa yeni geçiş yapmış ve sistemini güçlendirmek için blok zinciri teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Merkez Bankasının başkanı da konu ile ilgili duyuruyu yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here