Brezilya, kripto paralara ilgi duyan ülkelerin başında geliyor. Brezilya Federal Gelir Dairesi (RFB) tarafından yayınlanan belgeye göre kripto varlıklar ile ilgili geniş çaplı bir rapor yayınlandı.

Yayınlanan rapora göre tüm borsalar aylık detaylı bir raporları ilgili kuruma iletmek zorunda. Örneğin, tüm kripto para borsaları aylık işlem miktarlarını ve müşterilerin kimliklerini iletmek zorunda.

Ayrıca tüzel kişiler ve Brezilya’da yaşayan bireyler aylık 10,000 doların üzerinde yaptıkları işlemi bildirmekle yükümlü. Yayınlanan raporda bu vergilendirme taslağına uymayan kişileri bazı cezalar bekliyor. Eğer işlem yapan kişiler bilgileri iletmezse 400 dolar cezayı ödemek zorundalar. Yine sağlanan bilgilerin maniple edilmesi veya yanlış olması durumunda ise işlemin %3’ü kadar para cezası kesilecek.

Yayınlanan raporda kripto endüstrisinin önemli ölçüde büyümesi nedeniyle bu tür önlemler alındığı belirtildi. RFB’ye göre kripto para yatırımları Sao Paulo’da bulunan Brezilya Borsasına kayıtlı kişilerin sayısını aşmış durumda.

Ülkenin düzenleyici kurumlarından birisi ise geniş çaplı bir kripto para soruşturması yapmış ve bazı hesapların kapatılmasını talep etmişti. Soruşturma ise Blockchain ve Cryptocurrency Association (ABCB) tarafından talep edilmişti.

Ekim ayı sonunda ise Brezilya Federal Bölge Mahkemesi yerel kripto para borsası olan Bitcoin Max üzerinde ki takip kararını kaldırmış ve borsada yer alan hesapları aktif hale getirmişti. Yapılan açıklamada ise bu geçici tedbirin tüketicileri koruma kurallarını ihlal etmesi üzerine alındığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here