Boşanan çiftlerin birbirinden mal kaçırmada kullandıkları son yöntemin Bitcoin gibi kripto paralar olduğu gündem geldi.

Avukat Cevat Kazma, kripto paralar ile ilgili bir düzenleme yapılmaması halinde hak kayıpları ve mağduriyetlerin artabileceğine dikkat çekti.

İngiltere’de bir birey, malvarlığını boşanacağı eşiyle paylaşmamak için sahip olduğu her şeyi satıp Bitcoin gibi kripto paralara yatırdı.

Bu cins paraların takibi yapılamadığı ve yasal zemini de olmadığı için mahkeme paraya el koyamadı. Avukat Cevat Kazma, düzenleme yapılmaması halinde bu durumun Türkiye’de de adalet kayıpları ve mağduriyete yol açabileceğini savundu.

YASAL BİR DÜZENLEME DEĞIL: Avukat Cevat Kazma, kripto paraların az önce emtia ya da bir para birimi olmadığını söyledi. Hukuki bir düzenleme olmadığı için de paylaştırılmasının şu aşamada olası olamayacağını, bu durumun da mağduriyetlere yol açabileceğini belirtti.

MEVCUT DURUMDA BİTCOİN’İN TESPİTİ KUVVET

Bitcoin’in, boşanacak kişilerin mal paylaşımı yapmamak, nafaka vermemek için kullandığı bir yöntem haline geldiğini ifade eden Cevat Kazma, “Mevcut durumda Bitcoin’in tespiti zorlama. Yasal düzenleme olursa mahkemeler tedbir kararı verip, o paralara el koyabilir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here