Bir şirketin hazırladığı rapora göre kripto para borsaları, paylaştıkları işlemlerin %75’i şüpheli işlemlerden oluşuyor. Araştırma şirketinin verileri toplama formülü ise her borsanın günlük ziyaretçisine karşılık gelecek şekilde bir ticaret oranı belirlemek. Olayı daha net anlatmak için örnek vermek gerekirse; Bithumb’ın ortalama 13,500 dolarlık ziyaretçi değeri belirlenmiş ve buna göre borsanın işlem hacminin 1,2 milyar dolarlık bir hacme sahip olması gerekiyor. Bithumb’ın paylaştığı verilere göre ise işlem hacmi bunun tam 20 katı.

Veriler Gerçek Dışı

Benzer durum sadece Bithumb için geçerli değil. Binance, Coinbase ve Poloniex gibi borsalarda da benzer durumlar söz konusu. Vadeli işlemlere izin veren borsalar ise bu araştırmanın konusu içerisine dahil edilmedi çünkü bu borsaların ziyaretçi değerini hesaplamak mümkün değil. Bir uzman ise bu araştırmanın gayet mantıklı olduğunu belirtti ve borsaları işlem hacimlerini şişirmekle suçladı.

Bittrex borsası altcoin ticaretinin yapıldığı en eski platformların başında geliyor. Bu borsada da benzer bir durum söz konusu. Ziyaretçi başına 138 dolarlık bir ticaret hacminin belirlendiği bu platformda Bittrex’in paylaştığı verilere göre yatırımcıların 24 saat boyunca hiç ara vermeden ticaret yapması gerekiyor ki bu durum pek olası değil.

Borsa İstanbul gibi borsalar 24 saat boyunca işlem yapamazken kripto para borsaları 24 saat boyunca işlem yapabiliyor. Şuandaki veriler Kripto Kışı dönemine oranla çok fazla abartılı görünüyor ki şirketin varsayımına göre, bu veriler Aralık 2017’deki boğa piyasasında bile olası değildi.

Hacimler Önemli Mi?

Borsaların işlem hacimleri, herhangi bir kripto paranın fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip. İşlem hacimlerinin artması o kripto paranın fiyatına olumlu bir etki göstermekte. Borsaların bu tarz şişirme veriler paylaşmasının sebebi ise yatırımcıları borsalara çekebilmek. Kurumsal yatırımcılar bireysel yatırımcılara oranla çok daha şeffaf yatırım araçlarını tercih ediyorlar. Bu tarz durumlardan dolayı kripto paralar kurumsal yatırımcıların hala daha ilgi odağı değil.

Araştırma şirketinin dikkatini en çok çeken borsa ise Chaoex adındaki borsa. Ziyaretçi başına 393.000 dolarlık işlem yapılması gerekiyor ki bu durum dünyanın en büyük hacimli borsalarında bile hiç olası değil. Bu tarz borsalarda işlem yapmamakta fayda var.

SEC gibi bir kurumun ETF kararlarını onaylamama sebeplerinden biriside borsaların bu tutumları. SEC kuralları gereği şeffaf ve manipülasyonun olmadığı varlıklara önem verirken kripto paralar bu konuda sınıfta kalıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here