Dünya Bankasından birçok yetkili kripto paralar hakkında olumsuz düşüncelerini dile getirmişti. Geleneksel finans piyasalarının aktörleri bu varlıkları kendilerine bir tehdit olarak gördükleri için bu şekilde açıklama yapmaları gayet normal. Dünya Bankasında üst düzey bir yetkili olan Aanchal Anand ise blok zinciri teknolojisi hakkında konuştu.

Sihirli Değnek Değil

Washington D.C.’de düzenlenen bir konferansta konuşan Anand, blok zinciri teknolojisinin abartıldığı görüşünü savunuyor. Verdiği demeçte: “Yeni teknolojiler gösterişli ve her probleme karşı çözüm üretmeyi vaat eder. Big Mac Burger asla reklamdaki ile eşleşemez. Bazen bu süslü şeylerde kayboluruz. Blok zinciri de süslü fakat işlevsel bir teknoloji değil. Blok Zincirinin sihirli bir silah olduğu ve yağmur ormanlarını kurtarabileceği gibi dünyadaki açlık sorunlarını da çözeceği iddia ediliyor. Bu tamamen saçmalık.”

Blok Zinciri sunduğu şeffaflık, düşük maliyet ve güvenilirlik gibi özellikler sebebiyle tercih ediliyor. Diğer yandan, bu teknolojinin uzun bir geçmişi yok ve geliştirme maliyeti çok yüksek. IBM ve diğer teknoloji şirketleri bu alanda çalışmalar sürdürse de bu teknolojiden düşük hacimli işletmeler yararlanamıyor. Bu sebeple henüz halka indirgenebilmiş bir teknoloji değil.

Anand görüşlerinde kısmen haklı. Bu teknoloji sayesinde ne dünyadaki savaşlar nede açlık bitmeyecek. Bazen bu teknoloji çok fazla abartılıyor. Mevcut geliştirmeler ve projeler üzerinden konuşursak, bu teknoloji tedarik süreçlerinde işletmelerin yükünü büyük ölçüde alıyor. İlerleyen yıllarda yani geliştirme maliyetleri düştüğünde çok daha kullanışlı bir teknoloji haline gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here