Malta haritada çok ufak bir yer kaplasa da Blok zinciri adası olarak geçiyor. Bazı kripto paralar ve borsalar burada yer alan finans kuruluşları ile ortak hareket ediyorlar. Akdeniz’de yer alan bu adanın birçok gezilecek turistik yerleşim alanları da bulunmakta.

Şuanda Malta’da iGaming sektörü yaklaşık olarak 12 milyar dolarlık bir hacme sahip. Bu sektörün adaya taşınmasının ardından ise ada ilk kez bütçede fazlalık verdi. Blok zinciri düzenleyici çevrelerce “Blockchain Island” adı verilen bu adada büyük çaplı projeler hayat buluyor.

Başbakan Joseph Muscat ise oldukça açık fikirli bir kişi. Yaptığı açıklamada, Malta’yı bir finans ve kripto adasına çevirmek istiyoruz. Üretim alanlarımız kısıtlı fakat finans alanında oldukça güçlü bir altyapıya sahibiz.”

Blok Zinciri Adası

Malta bu teknolojide ilklerin öncüsü durumunda. 4 Temmuz 2018’de aldığı kararla şifreli kanunu resmi olarak anayasa olarak kabul eden ilk ve tek ülke. Kripto para, blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisinde ünlü bir yer. 2018’de ise Blok Zinciri Zirvesi adında bir organizasyon düzenlenmiş ve sektörün ileri gelen şahısları burada çeşitli konuşmalar düzenlemişti.

Ülkenin Blok Zinciri Stratejisi bulunuyor ve bu teknoloji kamusal alanda da aktif olarak kullanılıyor. Ülkenin parlamentosunda görev alanlarda bu konuda oldukça açık fikirli. McAfee güvenlik şirketinin kurucusu John McAfee’de Malta adasını bu tavrından dolayı tebrik etmişti.

Ülkede resmi para birimi olarak kripto paralar kullanılmasa da ülkenin finans kuruluşları ile coinler ortak hareket ediyorlar. Tether’de bunların başında geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here