Bitcoin’in ortalama blok boyutu 1.8 MB. Blok boyutu konusu ise topluluklar tarafından sürekli olarak tartışılıyor. Blok boyutlarının artması Bitcoin ve diğer kripto paralar açısından büyük avantaj sağlasa da bu teknolojiyi geliştirmek o kadarda kolay değil. Bitcoin Cash ve BSV arasındaki fikir ayrılığı da boyut tartışmalarından dolayı çıkmıştı. BSV’in ortaklarından Craig Wright’ın 2 yıl içerisinde blok boyutlarının 2 GB’a ulaşacağını açıklaması topluluklar tarafından olumlu fakat bir o kadarda gülünç karşılanmıştı.

Boyutlar 300 KB’a Düşürülsün

Yeni bir tartışma ise Bitcoin’in çekirdek geliştiricilerinden olan Luke Dashjr’ın yakın zamanda açıkladığı: “Bitcoin blok boyutunun 300 KB’a düşürülmesi gerekiyor.” açıklamasından sonra başladı. Sektörün önde gelen oyuncuları bu konuya şiddetle karşı çıkarken bu tartışma yeni bir çatallaşma çalışmasını beraberinde getirebilir. Dashjr konu ile ilgili olarak: “Bitcoin’in pratik hale gelmesi şart. Bu sebeple blok boyutlarının azaltılması gerekiyor. Mevcut boyut suistimal edilebilecek seviyede.”

Bitcoin.com’un kurucusu ve BCH’in önemli aktörlerinden Roger Ver ise bu görüşe tamamen karşı olduğunu açıkladı. Konu ile ilgili olarak: “Dashjr gibi düşünenler boyutları düşürebilir. Bu durum yaşanırsa elimdeki tüm BTC’leri satarım ve bir dahada BTC satın almam.”

Dashjr’a karşı çıkan bir diğer isim ise Wallet ve Bitbox projelerinin yöneticilerinden Gabriel Cardona. Cardona boyutların düşürülmesinin saçmalık olduğunu ve bunun yapılması durumunda yatırımların azalacağını açıkladı.

Dashjr’a karşı tepkiler giderek artsa da boyutların düşürülmesinin avantajları da bulunuyor. Boyutlar düşürse Bitcoin yavaş çalışan fakat daha istikrarlı bir varlık haline gelebilir. Bu durum ise Bitcoin’in doğasına aykırı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here