Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilen seminerde; herhangi bir merkezi otoriteye yan olmayan Blockchain teknolojisinin, yakın gelecekte küresel idareli sistemi yeniden şekil verme potansiyeline sahip olduğu vurgulandı.

Blockchain Teknolojisi Küresel Ekonomide Oyunun Kurallarını Değiştirecek

Varlıkları dijital dünya üzerinde başlayan ve bilgisayar ağları üstünde operasyon görebilen, değeri genelde küresel kullanıcılar göre talep ve talep dengesi ile belirlenen müşterek para birimi olan kripto paralar, gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya, hatta alternatif bir yatırım enstrümanı haline gelmeye başladı. Kripto paraların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bu paraların herhangi bir merkezi sisteme tabi olmadan işlem görmesine olasılık karşılayan ağ sistemi olan Blockchain teknolojisinin ismi de yine daha artı anılır oldu.

Kripto paralar ve Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı, günümüzdeki etkileri ve geleceği; Işık Üniversitesi İktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü’nün, Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde düzenlediği seminerde ele alındı. Işık Üniversitesi İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Kaytaz ve İİBF İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhat Koloğlugil’in açılış konuşmalarıyla başlayan seminere; Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özlem İnanç, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu ve DijitalPara Teknoloji A.Ş. Kurucu Başkanı Ali Sermet Taşdöğen konuşmacı olarak katıldı.

‘İstesek de istemesek de benimsemek zorundayız’

Seminerde ‘para’ kavramının tarihsel gelişimini ve dijital paraların ortaya çıkışını aktaran Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Istek İnanç, Bitcoin ilk önce olmak üzere dijital paraların operasyon görmesine ihtimal karşılayan Blockchain teknolojisinin işleyişi hakkında data verdi. Blockchain teknolojisinin iki kişi arasındaki para transferlerinin merkezi bir otoriteye gereksinim duyulmadan gerçekleştirilmesine ihtimal sağladığına dikkat çeken İnanç, “Blockchain sistemi, küresel veya lokal idareli çalkantılardan etkilenmiyor. Bu transferlere devletler herhangi bir müdahalede bulunamıyor. Bu sebeple mesela ücret alamıyor, transferi engelleyemiyor. Bu da devletlerin bu teknolojiyi ‘öcü’ gibi görmesine yol açıyor” dedi.

Blockchain teknolojisinin kullanıldığı alanların hızla arttığına dikkat çeken İnanç, “Yakın gelecekte tapu, sigorta, noter, izdivaç ve boşanma işlemleri hatta seçim işlemleri bile bu teknolojisi üzerinden yapılabilir ülkü geleceği öngörülüyor. Bu sebeple dünyanın önde gelen üniversiteleri Blockchain teknolojisi ile ilgili bölümler açıyor. Yani istesek de istemesek de bu teknolojiyi kabul etmek zorundayız” diye konuştu.

‘Eski bir çağın sonuna geldik’

Blockcahin teknolojisinin tüm idareli sistemleri baştan yapılandıracak bir ‘oyun değiştirici’ olduğunu vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu ise, kripto paralar ve bunların operasyon görmesine olasılık sağlayan Blockchain teknolojisinin ahbap – çavuş kapitalizmine bir tepki olarak ortaya çıktığını kaydetti. Karaömerlioğlu, “Bu teknolojinin en kayda değer ürünü kripto para. Bugün dünyanın üstünde Bitcoin hayaleti dolaşıyor. Bu teknoloji, bir ‘değer’i aracıyı ortadan kaldırarak bir yerden bir yere transfer edebiliyor. Dağıtık sistemle çalışan, merkezi olmayan, sahibi olmayan heybetli bir networkten söz ediyoruz ve bu sistem tıkır tıkır işliyor. Dahası epeyce güvenli” diye konuştu.

Kapitalizmi kapitalizm yapan unsurun tescil sistemi olduğuna dikkat çeken Karaömerlioğlu, “Blockchain tescil tutmada devrimci bir buluş getirdi. Çünkü tescil tutma, çok fiyatı yüksek bir iş. Bu teknolojideki tescil sistemi ise, en açık ve en saydam sistem. Artık devletler bile kendi kripto paralarını çıkarmaya, böylelikle ekonomilerini kur farkından ve enflasyondan korumaya çalışıyorlar. Blockchain ve kripto para bahis edildiği gibi bir ‘ponzi’ değil. Dünya tarihinde birincil kere bir para biriminin ardındaki bir otorite yok ve yine dünya tarihinde birincil kez uluslar üstü bir para birimi var. Dolayısıyla eski bir çağın sonuna geldik ve yeni bir dünya geliyor” dedi.

‘Bitcoin doların balonunu patlatan bir iğne’

Blockcahin teknolojisinin işleyişi ve kripto para işlemleri hakkında bilgi veren DijitalPara Teknoloji A.Ş. Kurucu Başkanı Ali Sermet Taşdöğen ise; karşıtlarının Bitcoin’i ‘balon’ olarak nitelediğini fakat doğrusu Bitcoin’in küresel rezerv para biri olan doların balonunu patlatan bir iğne olduğunu söyledi. Ortaya çıkışından bu yanlamasına geçen 9 yılda Bitcoin ve Blockchain sistemi bir saniye bile hata vermeden çalıştığını kaydeden Taşdöğen, “Merkezi sistemler ele geçirildiğinde bütün sistemi çökertebilirsiniz. Oysa Blockchain sisteminde bu mümkün yok. Bir De bu sisteme girilen bilgiler silinemiyor ve değiştirilemiyor. Saldırılması çok şiddet, savunulması en kolay sistemdir” diye konuştu. Taşdöğen seminerde, kripto para türleri ve sanal cüzdanların kullanımı hakkında da data verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here