Cointelegraph kaynağının 23 Ekim 2018 tarihinde düzenlenmiş olan Money 20/20 konferansından edinilmekte olan bilgilere göre İngiltere merkezli olan bankacılık devi HSBC’nin kıdemli yetkililerinden birisinin zaman açısından oldukça verimli olan dağıtık defter teknolojisiyle (DLT) ve merkez bankasının desteklemiş olduğu para birimlerinin (CBDC) mevcut bankalar arası olan gerçek zamanlı brüt hesap kapatma sistemi adına büyük zorluk yaşattığı ifade edildi.

HSBC’de kürüsel girişim departmanı başkanlığı görevinde bulunan Craig Ramsey söz konusu olan cümleleri dün Las Vegas’ta düzenlenmiş olan ve birçok ünlü finans kurumunun da katıldığı konferanstan yapmış olduğu Bankalar Arası Sınır Ötesi İşlemler İçin Dijital Fırsatlar adlı konuşmasında dile getirdiği belirtildi.

Craig, moderatör tarafından sorulmuş olan HSBC’nin son zamanlarda hangi gerçek zamanlı brüt hesap kapatma sistemlerini ve para transferi adına hangi teknolojileri incelemeye aldığı sorularına da cevap verdi. Craig ilk evrede bankanın görevli mekanizmalar arasında ilk sıralarda yer alan SWİFT küresel ödemeler çözümü olarak görülmekte olan SWIFT GPI teknolojileriyle ilgilendiklerini belirtti. Craig, SWIFT tarafından yapılmış olan bütün değişimleri göz önünde bulundurduklarını, SWIFT’in Mayıs 2018’te bir veri analizi yaşadığını ve orada yer alan bilgilere göre SWIFT GPI teknolojisi kullanılarak yerine getirilen işlemlerin %43’ü 30 dakikanın altında sürüyor. İşlemlerin %90’ı ise 24 saatin altında sürmektedir.

Ramsay sözlerine devam ederken bankanın incelemiş olduğu bir diğer önemli unsurun ise kurumlarının gerçekten gerçek zamanlı olan işlem hızlarına ihtiyacı olup olmadığı ya da belirtilen 30 dakikalık sürenin kurumlar için yeterli olup olmadığıdır. Ramsay yaptığı konuşmasında son zamanlarda çok fazla kullanılmakta olan blokckchain teknolojisine de değinirken bu evrede kullanılmakta olan dağıtık defter teknolojisinin hızından dolayı bankaların referans çerçevesinde zorluklar çıkardığına değindi.

Blockchain teknolojisi karşımıza ilk olarak kripto paralar alanında çıkmaya başladı. Sağladığı güvenlik ağı sebebiyle bankaların da ilgisini seçmekte olan ağ bir süre sonra bankacılık sektöründe de ufak ufak yer almaya başladı. Özelikle güvenlik noktasında çok büyük imkanlar sunan blockchain yapısının bankaların birçok sorununa çözüm bulacağı düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here