ABD merkezli bir kripto para ödeme sistemi olan Bitpay, 15 ekimde yayınladığı duyuru da ileriye yönelik planlarından bahsetti. Bu planların arasında ise en dikkat çeken şey Gemini Dollar (GUSD) ve Circle USD Coin (USDC) coinlerini de ödeme yöntemlerine ekleyeceğini açıklaması.

Bu iki coin de stablecoin adı verilen sabit değerleri olan ve Dolara göre fiyat biçilen coinler. Bunun dünyada ki en büyük örneği ise USDT.

2011 yılında Georgia’da kurulan Bitpay, bugün itibariyle dünya çapında 20,000 den fazla müşteriye sahip. Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi kripto paralar ile müşterilerine hizmet veriyor.

Bahsedilen iki coinde Ethereum blok zincirine dayalı. Değerleri 1:1 oranında ABD dolarına bağlı.

Hong Kong merkezli bir borsa olan OKEx ise TrueUSD, USD Coin, GUSD ve PAX coinlerini listesine eklemişti. Şuanda bu sayılan tüm coinler aktif olarak alınıp satılabiliyor.

Tether’de Son Durum

Stablecoin mantığı, USDT ile piyasaya çıkmış ve oldukça popüler hale gelmişti. Tether’in bankalar ile sorunlar yaşaması sebebiyle değeri 1 doların altına düşmüş ve varlığı tartışılır hale gelmişti. Uzmanlar ise Tether’in 1:1 oranından saptığını ve şeffaflık içermediği için yatırımcıların bu coine olan inancını kaybettiğini belirtiyor. USDT şuanda 0,97 dolardan işlem görüyor ve en değerli 8. coin.

Bu coine olan güvenin sarsılması ile birlikte bu tarz stablecoinlerin sayısında artış oldu. Sadece dolar bazında değil İngiliz Sterlini bazında da bir coinin lansmandan sonra satışa sunulacağı bilgisi ise geçen hafta gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here