Bitpay - BTC Kabul Ediyor
Bitpay - BTC Kabul Ediyor

Kripto para ödeme servis sağlayıcısı olan BitPay, sadece internet üzerinden işlem ve satış yapan işletmelerin ödemelerinde Bitcoin Cash kullanımına izin vereceğini açıkladı. Bu yeni hizmetle, müşterileri Bitcoin’in yanı sıra Bitcoin Cash de kullanabilecek.

BitPay - Bitcoin Cash'i Kabul Etti
BitPay – Bitcoin Cash’i Kabul Etti

Pek çok restoranda ve diğer perakende satış yapılan dükkanlarda geçerli olan bir ödeme yöntemi olan BitPay Checkout, şu anda Atlanta, Toronto, St. Petersburg, Madeira Sahili ve Paris’te kullanılıyor. BitPay 2014 Kasım’ından beri bu hizmeti sağladığı için kripto ödemelerinde daha çok opsiyon tanıma kararı aldı. %1’lik işlem ücreti, Spotify, 3DCart ve Bitmonet gibi diğer işletmelerle birleşmesi ile BCH kullanıcıları bu yeni gelişmeyi yararlı bulacak.

“Müşteriler ödemeye geçtiklerinde, önce ödeme yapmak istediği para birimini, ardından bahşiş verme opsiyonunu, daha sonra da BitPay Checkout QR koduyla da mobil cüzdanlarından ödemeyi gerçekleştirecekler. Ödemeler sadece bir sürükleme hareketi ya da dokunma hareketiyle gerçekleşecek ve ödeme yapılan işletme de yerel para birimi tercihine göre 1 iş günü içerisinde ödemesini alacak. İşletmeler BitPay’in kestiği %1’lik işlem ücreti dışında şarj ettikleri her dolar ya da euro’yu alacak.” diyor BitPay açıklamasında.

Geçen ay, BitPay kendi sistemlerini alıcıların online ödeme kabul etme tercihini Bitcoin’in yanı sıra Bitcoin Cash’I kapsayacak şekilde güncelledi. 2011’de kripto endüstrisine girişiyle beraber, ilk defa bir altcoin, şirket bünyesine dahil edildi. Yapılan bir basın açıklamasına göre, BitPay ile birleşen küçük ölçekli işlem yaptıran işletmelerin (video oyunu veya uygulama satışı gibi) sürecin daha kolay işleyeceğini düşündüğünü belirtti. Çünkü alıcılar bunların ödemesi için Bitcoin Cash kullanabilecek ve siteye Bitcoin Cash gönderiminin maliyeti Bitcoin’e göre bir hayli ucuz.

Bitcoin Cash’in Çıkışı

Geçen sene, BitPay eş kurucusu Stephen Pair, dikkatli gözlemlerden sonra Bitcoin’den başka hiçbir alternatif ürün yenilikçi ve ikna edici olmayacak, diye konuştu, ve şu ana kadarki en iyi kripto para olduğunun altını çizdi. Ağustos’ta Bitcoin Cash’in piyasaya sürülmesiyle BitPay kendi kaynak cüzdanı olan Copay’de BCH saklamalarına ve onu harcamalarına izin verdi. Bu açıklama, BCH’nin fiyatını Eylül 2017’de 24 saatlik bir dilimde 313 dolardan 431 dolara çıkaran yegane etmen olarak görülüyor. Bir sonraki ay da BitPay, başta BCH olmak üzere “ek blockchain ödeme yöntemleri”ni kabul edeceğini belirtmesiyle, BCH rekor kırarak 2000 dolar sınırına ulaştı.

Bitcin Cash, şu anda 4. en büyük kripto para olarak listeleniyor ve BitPay’in dün yaptığı açıklamadan sonra fiyatları neredeyse %19’luk bir artış gösterdi. Market hacmi de 7 gün içerisinde 12 milyar dolardan 24 milyar dolara çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here