2017 yılı Bitmain şirketi için altın bir yıl olsa da 2018 yılında durum tam tersine döndü. Çinli bir medya kuruluşunun haberine göre Pekin merkezli Bitcoin madencilik şirketinde, CEO olarak görev yapan Jihan Wu ve Micree Zhan’ın istifa etmesini bekleniyor. Şirket bu habere karşılık bir açıklama yapmasa da haber sitesi bu haberi şirket içi kaynaklarına dayandırdığını açıkladı.

Bitmain şirketi dünyanın birçok bölgesinde operasyon merkezlerine sahip büyük bir kuruluş. Son 3 ayda ise şirket 400 milyon dolarlık zarar açıkladı. Şirket ayrıca bu zararı telafi edebilmek adına uzun süredir halka arz edilmeyi bekliyor. 12 milyar dolarlık bir arz yapmayı hedefleyen şirket, Hong Kong regülatörleri tarafından hala daha onay alabilmiş değil.

Wu ve Zhan’in Yanlışları

Medya kuruluşu Odaily’e göre, Zhan’in Bitmain’in kötü performansından dolayı ilk suçlu olduğunu belirtti. Yönetim becerilerinin zayıf olması sebebiyle şirket içinde de eleştiriliyor. 2017’de fiyatların yüksek olması ile birlikte şirket 1.1 milyar dolar kar açıklayarak dikkatleri üzerine çekmişti. 2018 yılının ayı piyasası etkisinde olması sebebiyle de şirkette çatlak sesler yükselmeye başladı.

Birçok kişi ise şirketin donanımlarının yetersiz olduğunu düşünüyor. Halbuki şirket kısa süre önce yaptığı Asicboost güncellemesi ile BCH’de %20’lik bir artışa sebep olmuştu. Diğer yandan, yöneticilerden Wu, BCH ile BSV savaşında BCH’in yanında kalmıştı. Bu savaştan BCH galip gelse de bu ittifak şirkete milyonlarca dolara mal oldu. Bu kararın arkasında da Wu yer aldığı için eleştiri oklarını üzerine topladı.

İşten Çıkarılmalar Başladı

Kasım ayında ise yönetim kurulu onaylanmış ve Wu başkanlığını korumuştu. Zhan ise CEO olarak görevine devam ediyor. Wu ve Zhan’in istifa söylentileri bile şirkette büyük kayıplara yol açtı. İddiaya göre çalışanların %50’si çoktan işten çıkarıldı bile. Şirketin İsrail gibi ülkelerde ki operasyonlarını da kapattığı biliniyordu.

Samson Mow’a göre ise şirket çalışanlarının %80’ini işten çıkaracak. Bitmain’in kısa süre içerisinde parasının tükeneceğini ve elinde ki dijital varlıkları da satacağını açıkladı. Şirketin varlıkları BCH ve Litecoin olduğu içinde yatırımcılar şimdiden uyarılmaya başladı bile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here