Çin merkezli bir madencilik şirketi olan Bitmain, “Overt AsicBoost” adında ki yazılım güncellemesini Antminer modellerine kısa zamanda ekleyeceğini duyurdu.

BTC.com ve Antpool madencilik havuzlarına sahip olan firma, piyasaya yeni sürdüğü Antminer S9 ürünü ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Birçok kullanıcı tarafından bu ürün beğenildi ve satın alındı.

AsicBoost güncellemesi ile şirket, daha etkili bir kazı yapmayı ve daha fazla kar elde etmeyi hedefliyor.

Bitmain şirketi yaptığı açıklamada: “Yaptığımız güncellemenin Bitcoin protokolü üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamakta. AsicBoost’un kullanımında birçok yasal belirsizlik vardı ve bizde bu sebeple sadece kendi ürünlerimize bu güncellemeyi sunma kararı aldık. Yasal bir madencilik şirketi olarak patent yasalarını ihlal etme gibi bir amacımız bulunmamakta.”

AsicBoost güncellemesi ilk kez 2017 yılında ortaya atılmış fakat çok eleştiri almıştı. Bitcoin’in çekirdek geliştiricileri, bu yazılımın protokolün verimliliğini azalttığını ve ağı istikrarsızlaştırdığını düşünüyor.

Başka bir madencilik şirketi olan Slush Pool ise son güncellemenin çeşitli hatalar içerdiğini açıklamıştı. Bu konunun topluluklarda daha çok tartışılması bekleniyor. Şirket azalan madencilik gelirlerini arttırmak için böyle bir yöntem gelirdi. Diğer yandan, Bitcoin cephesi ise bu yazılımın kripto paranın doğasına aykırı olduğunu düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here