Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Asya merkezli Bithumb, bilgisayar korsanları göre saldırıya uğradı. Korsanların 30 milyon dolar bedel kripto para çaldıkları belirtiliyor.

Kripto para borsaları, hukuki ve teknik güvenlik donanımları açısından hala bütün anlamıyla iyileştirilemediler. Paranın dijitalleşmesi, onu araklamak isteyen hırsızların da dijitalleşmesini sağladı. Dünyanın bambaşka bölgelerinde yer alan korsan grupları, özel borsa şirketlerine sayısız hamle girişiminde bulunuyor. Geçtiğimiz yıla oranla gelişen güvenlik önlemleri dolayısıyla korsanlık vakalarında düşüş yaşansa da ara sıra büyük vurgunlar gerçekleşiyor. Bu konuda Asya merkezli borsaların önemli birer niyet oldukları da apaçık. 

Merkezi Güney Kore’de bulunan Bithumb, korsanların açık hedefi oldu. Tek seferde 30 milyon dolara eşit düşen değerde kripto para çalan korsanlar, borsada çöküşe niçin oldular. 19 Haziran TSİ 15.49’da bir yorumlama yapan Bithumb, yaşanan olayın ardından kripto para değişimi işlemlerine ara verildiğini, cüzdanlardaki bir değişiklik nedeniyle mevduatları geçici olarak askıya aldığını açıkladı. Peşinde şöyle bir açıklamayla işlem aydınlatıldı.

Bithumb, “Takriben 30.000.000 dolar layık kripto para birimlerinin çalındığını anladık. Çalınan kripto paralar Bithumb kadar karşılanacak ve bütün varlıklar soğuk cüzdanlara her yerde aktarılacak.” açıklamasında bulundu.

Kripto para borsalarının son dönemde tercih ettikleri en geçerli güvenlik önlemlerinden birisi de soğuk depolar. Bithumb’ın söz konusu zararı üstlenmesi, şirketin mümkün krizlere aleyhinde evvelden tedbir aldığını gösteriyor. Hatta saldırıdan önceki son 24 saat içinde Bithumb üzerinden 270 milyon dolarlık kripto para işlemi gerçekleştirildi. Korsanların çaldıkları 30 milyon dolar ilk etapta göze büyük bir sayı gibi gelebilir, fakat kripto para piyasasının geldiği noktaya bakında tutarın devede kulak kaldığı anlaşılıyor. 

Hamle üstüne Litecoin’in kurucusu olan Charlie Lee, kullanıcılara harici cüzdanlara geçem tavsiyesinde bulundu. Bithumb vurgunu piyasanın genelinde de ufak bir sarsıntıya niçin oldu. Bitcoin’in fiyatı 200 dolarlık bir kaybın ardındaki sabitlenerek 6600 dolar civarlarında seyretmeye başladı.

Kaynak : https://www.newsbtc.com/2018/06/20/breaking-news-bithumb-hacked-for-30-million-in-cryptocurrencies-market-drops/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here