Singapur merkezli bir kuruluş olan BK Medical Group, Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb’ın yaklaşık %50 hissesini satın aldığını açıkladı.

Şirketin kurucusu olan Kim Byung-gun kendi ülkesinde önde gelen plastik cerrahlardan. Aynı zamanda da kripto para yatırımcısı olan Byung-gun, geçen yıl BK Global Consortium adlı şirketi kurmuştu. Şirkette ise sağlık sektöründen birçok yatırımcı bulunuyor.

Resmi olarak 350 milyon dolar para veren grup, Bithumb ile olan anlaşmayı sonuçlandırdı. Bithumb borsası, birkaç yıl önce milyonlarca dolarlık birkaç güvenlik ihlali yapmış fakat kısa zaman sonra kendisini toparlayarak ülkesi Güney Kore’de liderliği tekrardan eline almıştı.

2017 yıllında ki verilere göre kripto pazarının %80’ine hakim. Diğer yandan Kore’nin en büyük mesajlaşma şirketi olan Kakao ise Bithumb ile rekabet etmek için Upbit borsasını kurdu. Her ne kadar büyük paralar harcansa da beklenen sonuç elde edilemedi.

Şuanda Upbit, Bithumb borsasının en büyük rekabetçisi konumunda. 100 den fazla farklı kripto para şuanda borsa aktif olarak alınıp satılabiliyor. Tabi ki Bithumb sektörde eski olmasının avantajını kullandığı için Upbit bir türlü sadık kitleye ulaşamadı.

Ülkede ki diğer borsalarından olan Gopax ise büyük bir banka kuruluşu olan Shinhan tarafından yönetiliyor. Yine Korbit adlı borsa da Nexon şirketinin egemenliğinde. Kısacası ülkede ki borsaların hepsi özel şirketler tarafından finanse ediliyor.

Upbit, Gopax ve Korbit borsaları ise daha önce Bithumb gibi hacklenmemiş olmasına rağmen Bithumb’ın seviyesinden hala daha çok uzaktalar.

BK şirketinin katılımı ile birlikte borsasının daha meşru bir ortamda hareket etmesi planlanıyor. Yine çeşitli güvenlik önlemlerinin de alınması planlanların arasında.

Yatırımcıların Beklentileri

Binance ve Upbit borsaları ise Singapur’da kararlarını genişletme kararı aldı. BK’nın da Singapur merkezli olması ile birlikte borsanın da bu pazarda ilerleyeceği düşünülüyor.

Aldığı yatırımlarla birlikte Avrupa’ya da açılmak isteyen Bithumb, kendi ülkesinde yakaladığı başarıyı Avrupa’da yakalayabileceği büyük bir soru işareti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here