Güney Kore mahkemesi bir kripto para borsası olan Bithumb ile ilgili bir rapor yayınladı. Yayınlanan rapora göre, müşterilerin binlerce dolar kaybettiğini belirten bir olay yaşanmış ve şirket bu durumdan sıyrılmıştı.

Borsa aleyhine dava açan müşteri, Bithumb hesabının 30 Kasım 2017 tarihinde saldırıya uğradığını iddia etti ve mağdur olan kişi ise 30 yaşında ki Ahn Park. Müşteri, Bithumb’da bulunan hesabından 400’ün üzerinde fonun çalındığını ve bu miktarının 350 bin dolardan yüksek olduğu belirtiliyor.

Park, Bithumb’ın platformunda uygun güvenlik önlemlerinin alınmadığını belirtiyor. Kişinin iddiasına göre aynı gün birkaç müşteri daha bu durumdan olumsuz etkilendi. Bilgisayar korsanları Park’ın hesabına birkaç saatliğine ulaşmış ve bu saat içerisinde cüzdanda yer alan paraların birçoğunu boşaltmış. Park’ın şuanda hesabında sadece 121 adet Ethereum bulunuyor.

Mahkemenin ilgisini çeken önemli olay ise borsada daha öncede benzer şikayetlerin olması. 2017 yılında bilgisayar korsanları Bithumb’un çalışan ve müşteri kayıtlarına ulaşmıştı. Park’a göre sunucularla ilgili temel sorunların olduğu ve bu durum sebebiyle korsanlar ilgili hesaplara çok daha kolay ulaşabiliyor.

Bu durumun en önemli sebebi ise şirketin bir elektronik finans asistanının olmaması. Olmadığı içinde şirket herhangi bir olumsuzluk anında tazminattan sorumlu olmuyor. Mahkeme ise şirketin bilerek bu durumu yaptığını ve ilerleyen günlerde konu ile ilgili detaylı çalışmanın yapılacağını belirtti.

Hakim ayrıca şimdilik, Bithumb’un hesaplarında gerçekleşen işlemleri bildiren kendisine 10 SMS mesajı göndererek güven görevini yerine getirdiğine de karar verdi. Ayrıca, kripto para biriminin “esas olarak spekülatif bir araç olarak kullanıldığından, elektronik bir ödeme aracı olarak görülemeyeceğini” söyledi.

Bu karar, gelecek için tehlikeli bir emsal teşkil ediyor ve varlıklarını kaybetme konusunda kaygıları olan kripto para birimi yatırımcılarına sorun çıkaracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here