Global bazda en çok işlem yapılan 4. borsa olan Bitfinex, Dolar, Euro, Pound ve diğer tüm para birimleri için işlemleri geçici olarak askıya aldı. Borsa tarafından herhangi bir açıklama gelmese de alım ve satım işlemlerinin bir hafta içerisinde yeniden başlaması planlanıyor.

Bu haberle birlikte Bitfinex borsasının iflas ettiğini de düşünenler var. Diğer yandan, borsanın bankalar ile ilişkisi de sürekli olarak tartışılan bir konuydu.

Noble Bank International adlı banka şuanda Tether ve Bitfinex’in ana müşterisi. Ortaya atılan bir başka iddiaya göre ise şuanda banka ile olan ortaklık bitmek üzere. Bankanın mali krizde olduğu ve bu krizden çıkmak adına bir yatırımcı aradığı da gelen bilgiler arasında.

Bankanın hisse senetleri ile HSBC’nin ilgilendiği öne sürülmüştü. Hala daha borsadan net bir bilgi gelmediği içinde bu haberler sadece iddia olarak kalıyor.

Bitfinex’in saman altından yürüttüğü bankacılık ilişkileri ise yeni ortaya çıkmadı. Nisan 2017’den beri bu iddialar sürekli olarak ortaya atılmakta. ABD’li ünlü banka kuruluşu Wells Fargo & Co.’nun da gizli ortaklardan birisi olduğu aylardır tartışılan bir konu.

Alınan bu karar ile birlikte şuanda borsa da hesapları bulunan kullanıcılar mağdur durumda. Diğer yandan bugün kripto para fiyatlarının anlık olarak düşmesi sebebiyle bazı yatırımcılar büyük zararlara uğramış olabilir.

Borsanın bu kararı vermesinden sonra birden ortaya atılan bu iddialar komplo teorisi de olabilir. Belki de borsa sadece güncelleme çalışmaları için ara vermiştir. İlerleyen günlerde ise borsa bu iddialara cevap vereceği için gerçek ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here