Bitcoin madencileri halihazırda 38 milyon insanın yıllık ihtiyacı kadar enerjiyi kripto para dışında tutmak için kullanıyor. Ancak kripto madencilik öylesine seri büyüyor fakat, yıl sonunda ulaşılacak enerji tüketimi seviyesinin 8.2 gigawatt’a ulaşması bekleniyor.

Bitcoin madenciliği oldukça zorlaşmış durumda. Kazılabilecek son 4 milyon koinin kalmasıyla, bundan böyle madencilerin eskisinden çok daha spesifik ve artı cihaza sahip olması gerekiyor. böylece günümüzde Bitcoin elde etmenin en basit yolu bir borsadan satın almak. Ancak bütün bunlar ve çevrecilerin büyüyen endişelerine karşın, madencilik operasyonları şipşak büyüyor.

Bitcoin madencilerinin grafik kartları ve soğutma fanlarının enerji ihtiyaçları sürekli artıyor. Blok zinciri uzmanlarına göre 2018 sonunda madencilik için harcanacak enerji miktarı 7,67 gigawatt’a ulaşacak. Bu değerinde, tüm gezegenimizde kullanılan elektrik enerjisinin yüzde 2’si anlamına geliyor.

Alex de Vries kadar varsayımlara ve ortalamalara dayanarak gerçekleştirilen araştırmaya tarafından, Bitcoin ağı günümüzde İrlanda (3,1 gigawatt) kadar elektrik enerjisi harcıyor ve Avusturya’nın 8,2 gigawatt’lık seviyesine dürüst yükselmesi bekleniyor.

Küresel insan nüfusu 7,6 milyar kişiden oluşuyor. Herkesin eşdeğer enerji tükettiğini varsayarsak, Bitcoin’in mevcut elektrik tüketiminin 38 milyon insanınkine eşit kılar.

Kaynak: enerjienstitusu.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here