Bitcoin’in en büyük problemlerinden birisi yüksek miktarlarda enerjiye ihtiyaç duyması. Bitcoin madenciliğinin yapılabilmesi için elektrik gerekiyor ve fiyatlar şimdiki gibi düşük olduğunda da madencilik kazançları düşüyor. Madencilik kazançları düştüğünde ise Bitcoin’in kazım ve işlem hızlarında düşüşler yaşanıyor ve ortaya sürdürülebilirlik problemleri çıkıyor.

Birçok uzman alternatif enerji kaynaklarıyla bu sorunların çözülebileceğini açıklamıştı. Konu ile ilgili bir uzman yorumu ise bugün itibariyle yapıldı. PwC şirketinde görev alan Alex de Vries bir makale kaleme aldı. Bu makalede Bitcoin’in sürdürülebilirlik problemlerinden de detaylı bir şekilde bahsediliyor. Vries’a göre bu problemler kolaylıkla çözülemeyecek kadar derin.

Vries’a göre Bitcoin 2018 yılında 40 TW/h ile 60 TW/h arasında elektrik tüketimi yaptı. Bu rakam ortalama bir Avrupa ülkesinin (Macarista ve İsviçre gibi) tüketimine eş değer. Bu rakamları daha iyi anlatmak için Bitcoin’in elektrik tüketimini geleneksel finans piyasaları ile karşılaştırmak gerekiyor.

Geleneksel Piyasalar

2014 yılında McCoook tarafından yapılan bir araştırmaya göre geleneksel piyasalar yılda 650 TW/h tüketimi yapıyor. Bu elektrik tüketimi içerisinde; veri merkezleri, bankaların şubeleri ve ATM’ler yer alıyor. En çok tüketimi yapanlar ise veri merkezleri ve bu merkezlerin 2014 yılından günümüze kadar tükettikleri elektrik sadece %3 oranında artmış.
Bu verileri verdikten sonra kıyaslamayı daha rahat yapabiliriz. Bitcoin bir işlemi geleneksel piyasalara oranla %100 oranında daha fazla elektrik tüketerek yapıyor. Ciddi seviyelerde olan bu rakamı indirmek için alternatif enerji yöntemleri de çözüm olmayacaktır. Vries makalesini bu sorunu ortadan kaldırabilmek için Proof-of-Stake algoritmasının gelmesi gerektiğini düşünüyor. Bu algoritma yürürlüğe girdiğinde Bitcoin’in madencilere olan ihtiyacı kalmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here