İngiltere Merkez Bankası (BOE) yetkilisi Van Steenis, kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bankanın dijital varlıkları uzun süredir izlediği ve detaylı bir raporlama çalışması yapıldığı da belirtiliyor. Van Steenis’e göre kripto paralar temel finansal testlerde başarısız.

Bitcoin Yavaş

Van Steenis, daha önce Morgan Stanley gibi bankalarda da çalışmış ve 2018 yılında BOE’ye transfer olmuştu. Steenis, kriptoların mevcut ekonomik istikrara yönelik bir tehdit konusunda da şu açıklamayı yaptı: “Kripto para birimleri hakkında endişeli değilim. Finansal hizmetlerin temel testlerinde başarısız olduklarını tespit ettik. Harika bir takas birimi değiller, değerleri sürekli olarak değişiyor ve hala daha yavaşlar.”

Steenis’e göre Bitcoin ve diğer kripto varlıklar ödeme seçeneği açısından yavaş kalıyor. Finansal teknoloji şirketlerinin de bu alanda geçerli bir proje yapamadığını ve ana odaklarının müşteri kazanmaları olduğu belirtiliyor. İngiltere Finans Bakanı Philip Hammond, finansal teknoloji şirketleri ile bankaların arasında ki faaliyeti geliştirmek adına çeşitli standartların getirileceğini açıkladı.

Steenis’in yaptığı açıklamalar ise çok mantıklı değil. Bitcoin’in fiyatlarında ki dalgalanmalar herkesin kabul ettiği bir gerçek fakat hız noktasında SWIFT işlemlerine oranla çok hızlılar. Borsalarda işlem süreleri uzun olsa da bu durum tamamen borsa ile alakalı. Birçok cüzdan arasında işlemler çok hızlı gerçekleşebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here