Bitcoin Tekrar 9200 USD’ye çıktı, Piyasa Toparlanıyor

0
198

Bitcoin , 26 Nisan’da meydana gelen %10’luk gerilemenin ardından tekrar 9200 USD seviyesine çıkmayı başardı. Yaşadığı düşüşün sebebi olarak Mt. Gox vakıf yöneticisi tarafından satılan Bitcoin’den kaynaklı olduğu belirtildi.

Bitcoin Tekrar 9200 USD’ye çıktı, Piyasa Toparlanıyor

Hızlı Toparlanma

Mt. Gox vakıf yöneticisigeçtiğimi 24 saat içerinde 17,000 Bitcoin’den daha fazlasını markete sürdü. Bitcoin’in fiyatının 9,700 USD olduğu zaman piyasaya sürülen Bitcoin’lerin değeri yaklaşık 165 milyon dolardı, ve fiyatların bir anda düşmesine sebep oldu.

Daha önceden Mt Gox vakıf yöneticisinin bu denli fazla Bitcoin satışı, fiyatların dibe vurmasına yol açtı. Firma, kripto para ticaretine akıtmayı tercih etme kararı yüzünden bir hayli eleştirdi. Çünkü firma, halkın kullandığı kripto marketine parasını yatırmak yerine over-the-counter (OTC) pazarına yatırım yapabilirdi.

Kripto para pazarında, over-the-counter OTC ticareti, büyük ölçekli yatırmcılar arasındaki ya da büyük miktarda elinde bitcoin bulunduran maden kazıcılarının yaptığı ticarete verilen ad. Milyon dolar değerindeki bitcoin OTC pazarında tek bir günde ticarete konu olabilir, ve halkın kripto para pazarına etki etmez, çünkü bu iki Pazar tipinin akışı ve yapısı birbirinden farklı.

Eleştirilere ve yatırımcıların taleplerine rağmen firma OTC’ye yatırım yapmaktansa halka açık kripto para ticaretinde parasını değerlendirmeyi seçmiş ve bu sebeple akıtılan her bitcoin için market fiyatının büyük miktarlarda düşmesine sebep olmuştu.

Her ne kadar bu büyük bir düşme oranı olsa da, Bitcoin hızla toparlanmayı başardı. Işlem hacimleri tekrar büyük ticaretlerde belirmeye başladı ve talep artışı yaşandı. Göreli Güç Endeksi’ne (RSI) ve William’ın Yüzdesel Aralığı’na (WPR) göre geötiğimiz 3 günde yaşanan olaylara ragmen bitcoin’de aşırı satış veya alış belirmedi ve nötr çizgisini korumaya devam ediyor.

Genel deneyimler göz önünde bulundurulduğunda, bitcoin her nötr alanda kaldığı müddette, kısa dönemde gücünü arttırdığı görülmüştü. Bundan yola çıkarak, her ne kadar Bitcoin bu yaşadığı son olayla büyük bir düşüş yaşamış olsa da, yatırımcılar Nisan sonunda Bitcoin’in 10,000 USD’yi göreceği yönünde bir hayli umutlu.

Koinler İyi Gözüküyor

Son 3 haftadır, ICON (ICX), Decentraland (MANA), WanChain (WAN), EOS, OmiseGo (OMG), Kyber Network (KNC) ‘nin de içinde bulunduğu pek çok koin de Bitcoin ve UDS karşısında güçlü duruyor.

Bitcoin’in düşüşüyle koinlerin çoğu bir düşüş yaşamasına rağmen son 24 saatte değerlerinde sadece %5-10 arası bir değişim yaşandı.

Verge’nin Porhub’la olan ortaklığını bitirdiğini ilan etmesiyle, önceki seviyelerine geri düşmeye başladı. XVG bu hafta başında yaklaşık %50 gibi bir oranla gerilemesine sebep olurken, bugün itibariyle ek %10’luk bir düşüş yaşadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here