Bitcoin fiyatının 2017 yılında rekor seviyeye ulaşmasının ardından birçok tahminde bulunan uzman, şirket yöneticisi ve yatırımcı mevcuttu. Bu tahminlerin bazıları çok uçuk seviyede iken bazıları da 0’a yakın bir seviyeydi.

Bitcoin Aya Çıkıyor

Piyasa analiz firması Fundstrat Global’in kurucularından Tom Lee, Nisan 2018’de Bitcoin fiyatının 25.000 dolar olacağını açıklamıştı. Piyasanın önde gelen boğalardan olan Tom Lee bu açıklamanın ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Tom Lee şuanda kimse tarafından saygı duyulmuyor çünkü bazı yatırımcılar bu açıklama ile hareket edip zarar ettiğini belirtti. 25.000 ABD doları olan tahminini önce 22.000 dolara ardından 14.000 dolara revize etse de Bitcoin bu yıl bu tahminlerin yakınından bile geçmedi.

Danimarka yatırım bankası Saxo Bank’dan bir analist ise 2018 yılı içerisinde Bitcoin’in fiyatının 100.000 dolar olacağını ve bunun sebebinin de kurumsal yatırımcıların pazara girmesi olarak açıklasa da ilk yaptığı zamanda bile kimse bu tahmini takmamıştı.

2018 yılında Ethereum’un 1.500 dolar olmasının ardından Galaxy Digital kurucusu Mike Novogratz ortaya çıkarak Bitcoin’in 40.000 dolar olacağını açıkladı. Bu tahminin çıkmamasının ardından ise kendinin de büyük zarar ettiğini açıklayan Novogratz’ın şirketi batma aşamasında.

Bu kadar yüksek tahminlerin yanında 0’a yakın tahminlerde bulunuyordu. Bitcoin’in 2018 yılında tamamen öleceğini belirten Vanguard şirketinin ekonomisti Joe Davis, blok zinciri teknolojisine övgüler düzerken Bitcoin’in 2019 yılına gelmeden 0’a ineceğini söylemişti. Tahminini yaptığı sırada bile birçok yatırımcı Twitter üzerinden Davis’i yorum yağmuruna tutmuş ve Davis bu yorumu kaldırmak zorunda kalmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here