Bitcoin istikrarını dün itibariyle kaybetti. Yaklaşık 3 aydır 6,300 doların üzerinde seyreden kripto paraların atası şuanda 5,500 dolara kadar düştü. Toplam market hacminde de uzun süredir korunan 100 milyar dolar da yerle bir oldu.

Bitcoin’in yaşadığı bu durumdan altcoinlerde etkilendi. XRP 0,50 doların üzerindeyken 0,45 dolara düştü. Ethereum’da 210 dolardan 175 dolara kadar geriledi.

Bu arada XRP ikincilik koltuğunu da Ethereum’dan geri aldı. Birçok uzman bu konuda farklı fikirlere sahip olsa da genel görüş dünde yazdığımız gibi Bitcoin Cash’de ki tekelleşme süreci. Brian Kelly’ye göre bu durum tamamen Bitcoin Cash ile alakalı belirsizliklerden kaynaklanıyor.

Bitcoin Cash’de bu durumdan kötü etkilendi ve neredeyse 600 dolarları gören coin şuanda 441 dolardan işlem görüyor. Bitcoin Cash’de şuanda iki farklı görüş söz konusu ve çatallaşma süreci artık şart olmuş durumda.

eToro platformunun analisti Mati Greenspan ise yaptığı açıklamada: “Grafiklere baktığımızda Bitcoin’de stop emirleri 6000 dolarda yoğunlaşmış durumda. Bu değere ulaşmasının ardından birçok borsadan satış emri geldiği için fiyat bu kadar hızlı bir şekilde değer kaybı yaşadı. Teknoloji hisselerinde de uzun süredir yaşanan düşüşün bunda etkisi olduğunu düşünüyorum.”

Bitcoin Cash’i kontrol etmek isteyen Craig Wright ve Bitmain şirketi şuanda pazarı da olumsuz etkilemiş durumda. Bitmain sırf hakimiyetini arttırmak adına 90,000 yeni madencilik cihazı ekleyeceğini açıklamıştı.

Craig Wright tarafı ise şuana kadar Bitcoin Cash’in %60’ından fazlasını ele geçirdi. Cash’de yaşanan tekelleşme ve belirsiz hava şuanda tüm pazarı etkisi altına aldı.

Craig Wright ise yaptığı açıklamada: “İnsanlar Bitcoin Cash’e geçerlerse bizde bu harekete Bitcoin ile karşılık veririz.” Bu ifadelerden anladığımız bu ekip büyük miktarlarda Bitcoin sattı ve elinde hala daha Bitcoin stokları mevcut. Muhtemelen bu düşüş daha devam edecektir. Uzun süredir tartışılan konu olan kripto pazarının da artık risk içermediği tezi de çürüdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here