Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ki ticari savaş büyüyerek devam ediyor. Bu savaştan ise kripto para sektörü de etkilendi. Bitmain, Canaan ve Ebang gibi Çin merkezli kripto para madencilik üretim şirketleri Çin mallarına uygulanan ABD yaptırımlardan etkilenecek.

SCMP tarafından yapılan analize göre, ABD Ticaret Temsilciliği aldığı yeni kararla birlikte yaptırımları arttırma kararı aldı. Yaptırımlar arasında teknoloji şirketleri de etkilendi ve bahsettiğimiz bu şirketlerde bu alanda faaliyet gösteriyor.

Trump yönetimi, 250’den fazla Çin malına uygulanan gümrük vergilerini arttırmıştı. USTR ise bilgisayar ve elektronik aletlerde ki gümrük vergilerini %25 arttırdığı için bu şirketler yüksek vergiler ile karşı karşıya kaldılar.

Madencilik donanım üreticilerinin geçen yıl ödedikleri vergi çok düşükken bu yıl %27,6’lık bir vergilendirme ile karşı karşıya kaldılar.

Bitcoin madencilik donanım üreticisi LuTech şirketinin CEO’su Ben Gagnon ise şu açıklamayı yaptı: “Çin merkezli üretim şirketleri yeni vergi oranlarından olumsuz etkilenecek. Bu sebepten dolayı birçok şirket ABD’de yaptığı yatırımları ve ihracatları durdurma kararı alacaktır.”

SCMP’nin yaptığı araştırmaya göre ise Canaan şirketinin toplam gelirinin %8,5’i denizaşırı ülkelerden geliyor. Ebang şirketinde ise bu oran %3,8. Yeni tarife değişikliğinden en çok etkilenecek şirket ise Bitmain olarak görülüyor. Bitmain şirketinin yabancı ülkelere satışı toplam gelirinin %51,8’ini oluşturuyor. Madencilik donanım satışları ise bu şirketlerin gelirlerinin %90’ını oluşturuyor.

Bitmain daha önce de çeşitli zorluklarla karşılaşmıştı. Şirket kısa önce Bitcoin Cash’e büyük yatırımlar yapmış fakat bu yatırımlarının karşılığını alamamıştı. Yine şirketin halka arzını Tencent gibi teknoloji şirketleri de reddetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here