Blockchain.com’dan alınan verilere göre, Bitcoin ağındaki Hash oranında 4 ayın en yüksek seviyesine ulaşıldı. Bu durum ağın hesaplama gücünün arttığını yani kripto para madencilerinin sektöre yeniden giriş yaptığını kanıtlıyor. Kasım 2018 tarihinde fiyatların düşmesi ile birlikte birçok madenci kazı çalışmalarına ara vermişti.

Hash Oranları Artıyor

Bitcoin’in 4000 dolar seviyelerine çıkması ile birlikte madencilerin tekrardan oyuna döndükleri açık bir şekilde görülebiliyor. 2 Ekim 2018 tarihinde 55 milyon TH/s olan bu oran, Kasım ayından itibaren 35 milyona kadar düşmüştü. Gelen verilere göre ise bu rakam tekrardan 47 milyon TH/s seviyesine yükseldi. Rakamların düşünün en önemli sebebi ise o tarihlerde 6000 dolar olan Bitcoin’in fiyatının kısa bir süre içerisinde 3200 dolara inmesiydi.

Bu veriler, dünyanın en önemli ekran kartı üreticilerinden Nvidia tarafından da onaylandı. Nvidia şirketine göre madenciliğe uygun ekran kartı taleplerinin 2019 yılında artması bekleniyor. Şirket, 2020 yılının ilk çeyreğine kadar stoklarının tamamının eriyeceğini açıkladı.

Madencilerin pazardan çekilmesi Nvidia ve AMD gibi şirketlerin hisse senedi fiyatlarını bile etkilemişti. Nvidia şirketi olumlu açıklama yapsa da şirketin CFO’su Colette Kress’e göre şirket bu yıl madencilik gelirlerinde büyük bir artış ön görmüyor.

Şirketlerin satışlarının düşmesinin arkasındaki tek sebep madencilik faaliyetleri değil. Kripto para madenciliğinin başlaması ile birlikte şirketler bu alana yönelik ekran kartları geliştirmeye başladılar ve yoğun talep sebebiyle fiyatları çok yüksek tuttular. Birçok oyun meraklısı ise bu fiyat politikasından dolayı düşük özellikli ekran kartlarını tercih etmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here