Bitcoin’in en büyük problemi 4000 dolarlık direnç seviyesinde takılıp kalması. Bu seviye uzun süredir kırılamadığı için fiyatlarda yukarıya çıkmıyor. Şuanda Bitcoin 3400 ile 4000 dolarlık fiyat bandında sıkışıp kalmış durumda.

Direnç Seviyeleri

Bitcoin bir destek alması durumunda 4000 doları tekrardan test edecektir. Mevcut Stop-Loss seviyeleri ise 3400 dolarlık seviyede oldukça fazla. Aşağıya doğru bir kırılma gerçekleşirse fiyatlar 3000 dolara yaklaşacaktır. Stop-Loss oranlarının pek iyi olmadığını belirtmekte fayda var.

4000 dolarlık seviyenin kırılması durumunda çıkılacak olan yeni seviye yani üst direnç noktasının 4400 ile 4500 olduğu tahmin ediliyor. Analistlere göre 4000 dolarlık seviye birkaç kere daha denenecek. Mart ayından sonra bu seviyenin tamamen kırılması bekleniyor. Seviye kırılsa bile Bitcoin kısa vadede 4500 doların üzerine çıkmayacak gibi duruyor.

Mart ayının hareketli geçmesinin sebebi ise yapılan lansmanlar ve ICO projeleri. Birçok şirket projelerini 2019 yılının ilk çeyreğine saklıyordu. Yapılan her lansman ve ICO projesi fiyatların kısa süreli de olsa yükselmesini sağlıyor. Destek arttığı sürecede Bitcoin ve türevleri daha fazla yatırım alacaklardır.

Bloomberg analisti Mike McGlone: “teknik göstergelere göre önümüzdeki aylarda uzun vadeli alım taleplerinde azalış görüyoruz. Bu durum devam ederse fiyatlar önümüzdeki dönemde de aynı kalacak. Bitcoin ekosistemi düşük fiyatlar konusunda olgunlaştı. Artık Kasım ayında yaşanan keskin düşüşleri beklemiyoruz. Ayı piyasası devam edecek fakat kısa süreli ralliler yaşanabilir.”

eToro şirketinin analisti Mati Greenspan ise kripto kışın son ayağına yaklaştığımızı ve alternatif para birimlerinde muhteşem kazançların yaşanacağını belirtti. Greenspan’a göre ayı piyasası kısa sürede bitecek ve Bitcoin’den ziyade altcoinlerde büyük yükselişler yaşanacak.

Grafiği yorumlayan analist: “Eğer gri bloğu kırabilirsek (3900 $) 4000 doların üzerindeki fiyatlamalar olası. 3800 $’lık seviye yaşanırsa da Bitcoin 3600 dolara kadar düşecektir. Bu rakamların altı ve üstü şuanda pek olası değil.”

McGlone’a göre Kasım ayındaki hareketlilik tekrarlanırsa istikrar bozulacağı gibi fiyatlar %40 oranında düşecektir. Kasım ayında 6000 dolarlık fiyatlar büyük bir yıkım yaşamış ve Bitcoin 3100 dolara kadar düşmüştü. CCN haber sitesinin analistine göre ise Kasım ayının tekrarlanması durumunda fiyatlar 1000 dolara bile düşebilir.

Toparlamak gerekirse Bitcoin’in kısa vadedeki değeri 3400 dolar ile 4200 dolar arasında. Büyük çaplı bir destek gelmediği sürece veya olumsuz bir gelişme olmadığı sürece önümüzdeki 3 ay Bitcoin’in fiyatı bu aralıkta olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here