Güney Afrika’da bir çete kaçırdıkları gencin ailesinden 120 bin dolar Bitcoin’lik fidye istedi.

Güney Afrika’da bir suç çetesi 13 yaşındaki Katlego Marite adlı çocuğu kaçırdı. Kaçırdıkları çocuğun ailesini arayan çete, 120 bin dolar Bitcoin’lik fidye karşılığında çocuğu özgürlük bırakacaklarını söyledi. Ailenin ise Bitcoin ile ilgili bilgisinin olmadığı belirtildi. Güney Afrika polis sözcüsü Leonard Hlathi ise, pazar günü öğleden daha sonra Mpumalanga eyaletinin doğusundaki Witbank kasabasında 2 arkadaşıyla oynayan 13 yaşındaki genci arabayla kaçırıldığını açıkladı. Polis, kaçırılan gencin ailesinin Bitcon’den (kripto para) farkında olan bile olmadıklarını belirterek “Bitcoin’lerin ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bu şeylerle uğraşmıyorlar” dedi.

Güney Afrika’da kaçırma olaylarında fidye karşılığında Bitcoin istenmesi ise öncelikle görülüyor. Öteki Bitcoin karşılığında fidye istenmesi olayı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 26 Aralık’ta Exmo Bitcoin şirketinin yöneticisi Pavel Lerner’in kaçırılmasıyla yaşanmış, Bitcoin karşılığında özgür bırakılmıştı.

öte taraftan Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, devlete ait kuruluş ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi. – JOHANNESBURG

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here