Bitcoin Cash’de yaşanan Hash savaşlarının tüm pazarını nasıl etkilediği rahatlıkla görülebiliyor. Bitcoin Cash’in tekelleştiğini ve bu tekelleşme aşamasının da nasıl olduğunu açıklamıştık. Şuanda BCH ABC ve BCH SV şeklinde iki farklı taraf var. Taraflar arasında ki rekabet ve anlaşmazlık devam ettiği için çatallaşma süreci kesin olarak görülüyor. Bu yazımızda ise bu süreci detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Bitcoin Cash 1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin’den ayrılmıştı. Ayrılma sürecinin sebebi ise ölçeklenebilirlik sorunlarının çözümü ile alakalıydı. Bitcoin topluluğun bir kısmı Roger Ver tarafından yönetilen ekip içerisinde yer alırken diğer kısım ise anonim tarafta yer almaktaydı. Topluluklar arası fikir ayrılıkları artınca da Cash tek seçenek olarak ortaya çıktı.

Genellikle yılda iki kez sert çatallar ortaya çıkar. Bitcoin ABC (Ayarlanabilir Blocksize Cap) Cash’de radikal değişiklikler istemeyen geleneksel tarafı temsil ediyor. Roger Ver tarafından yönetilen bu kısım Bitmain, Binance ve Coinbase gibi güçlü piyasa aktörleri tarafından destekleniyor.

Bu kanat BCH’nin temel yapısının iyi olduğunu ve radikal bir değişimin heyecandan ibaret olacağına inanıyor. Bu grubun temel hedefi işlem maliyetlerini azaltarak ağı daha fazla geliştirmek.

Bitcoin SV (Satoshi Vizyonu) adı verilen grup ise radikal değişimleri isteyen ayrılıkçı grubu oluşturuyor. Kripto paraların tartışmaya en açık isimlerinden olan Craig Wright’ın başını çeken bu grupta; CoinGeek, CalvinAyre ve Bitcoin.org gibi piyasa aktörleri var.

Reformcu kesim BCH’in yapısını değiştirerek Satoshi protokolünü geri getirmeyi talep ediyor. Bu konuda ise ağ kapasitesini ve ölçeğini arttırmak amacıyla blok boyutunu 32 MB’dan 128 MB’a çıkarmak gibi zor projelere sahipler.

Bu iki tarafın dışında ise ortada yer alan bir topluluk söz konusu. Bu kişiler iki tarafında hamlelerini görerek hareket etmeyi uygun görüyorlar.

Muhafazakarlar Önde

15 Kasım’da iki uygulamanın taraftarları çatallaşma sürecini başlattılar. Bu süreçte pazar büyük intifa kaybetti. Bitmain’in kurucu ortağı Jihan Wu şu şekilde bir açıklamada bulundu; “Bu savaşı başlatmak istemedik. Craig Wright ile savaşımız sürüyor. Hash gücünü en üst seviyeye çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Bu savaş esnasında fiyat 5000 doların altına bile inebilir fakat bu savaşın tek sorumlusu Wright’dır.” Roger Ver’in madencilik havuzu ise bir gün de olsa şirkete destek vereceğini açıkladı.

Bu açıklamalardan sonra ise Craig Wright şu şekilde bir tweet attı: “Durmadan devam edene kadar sürekli rekabet.” Daha sonrasında ise yıkılan bir binanın videosunu da Twitter platformunda paylaştı.

Gelen istatistiklere göre karmaşa uzun süre daha devam edecek gibi duruyor. Savaşın kızışması sebebiyle iki blokta Bitcoin’de ki madencilik faaliyetlerini Bitcoin Cash’e aktarmış durumda. Bu yüzden BTC’nin hash değerleri %90.46’dan %84.57’ye kadar düşüş yaşadı. Fiyatların değer kaybetmesinde bunun da etkisi büyük. Wright agresif tutumunu devam ettirdiği sürece bu buhran devam edecektir. Karşı tarafta elinde ki tüm kozu şuana kadar başarılı bir şekilde kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here