Bitcoin sayısı sirkülasyonu devam ettirmek için belirli bir sayıda çıkarılmıştır ve bu sayı 21 milyon olarak belirlenmiştir. Bu rakama giderek yaklaşıyoruz ve şuanda 17.58 milyon Bitcoin aktif olarak dolaşımda. Bitcoin Halving, Bitcoin’in sürekliliğini devam ettirmesini sağlayan bir etkinliktir. Bu etkinlik gerçekleştiğinde Bitcoin’de yeni teknolojik hamleler yapılır ve madencilik gelirleri düşer.

Bitcoin ilk üretildiğinden beri ağ bloku yeniden oluşturulabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bunun en büyük sebebi madencilerin yaptıkları işleme göre gelir elde etmesini sağlamaktır. Bitcoin’in kurucusu Nakamoto yaptığı bu devrimi canlı tutabilmek adına madencilik gelirlerine bir sınır koymuştur. Mevcut madencilik gelirleri 12 BTC olarak belirlenmiştir. Bitcoin Halving etkinliğinin gerçekleşmesi durumunda bu gelir 6.5 BTC’ye düşecektir.

Bitcoin tarihi boyunca 2 kez Halving yaşamıştır. Yeni yaşanacak olan etkinliğin ise 2020 yılının ilk çeyreğinde olması bekleniyor. Bu etkinlik yaşandığında madencilik gelirleri düşecek ve dolaşımdaki Bitcoin sayısı da daha fazla olacağı için süreklilik korunmuş olacak. Kısacası Bitcoin Halving, Bitcoin’in bloklarının zamanla şişmesi sonrası boşaltılması işlemidir.

Bitcoin Halving Neden Önemli

Halving sonrası madencilik gelirlerinin düşmesi ile birlikte rekabet dahada artacağı için süreklilik ve canlılık sağlanacaktır. Etkinlik sonrası madenciler Bitcoin kazmak için daha fazla efor sarf edeceği için büyük banka kuruluşları ve kurumsal yatırımcılarda daha fazla stok yapmak zorunda kalacaklar. Bu durum fiyatlara da olumlu yansıyacaktır.

Bitcoin’in en büyük sorunlarından birisi likiditedir. Hala daha kazılacak olan Bitcoin olsa da Bitcoin ağlarının şişmesi sonucu işlemler anlık olarak gerçekleşmemekte ve bu durum fiyatlara olumsuz yansımaktadır. Halving sonrası ağlar boşaltılacağı için bu sorunun önüne geçilecektir.

Nakamoto 2009 yılında ilk Bitcoin protokolünü yayınladığında 10 yılda bu noktaya gelineceğini düşünmemiş olabilir. Şuanda Bitcoin milyar dolarların döndüğü canlı bir piyasa. Paypal, Visa ve MasterCard gibi dünyanın önde gelen ödeme sistemlerininde en büyük rakibi. Nakamoto’nun 10 yıllık hedefini bilmiyoruz fakat Halving gibi bir işlemi önceden görmesi onun bu iş üzerinde ne kadar fazla çalıştığının en önemli göstergesi. Şimdiye kadar Halving gerçekleşmeseydi Bitcoin bu noktaya yaklaşamazdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here