Birçok haberimizde ABD Menkul Kıymetler Borsasının, (SEC) Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylaması veya onaylamaması hakkındaki haberleri sizlere ilettik. Bu yazımızda ise son haberleri ve bu kararın kripto para fiyatları açısından neden önem arz ettiğini açıklayacağız.

SEC Nedir, Neler Yapabilir?

SEC, ABD’nin para piyasalarını düzenleyen bir regülatördür. Bu kurumun ülkemizdeki karşılığı SPK’dır. SEC’e daha öncede ETF kararları gelmiştir ve çoğunlukla onaylamamıştır. Haberlerde bu durumun sıklıkla geçmesinin sebebi kurumun yakın zamanda bir işlemi sonuçlandıracak olmasıdır.

Önümüzde iki senaryo var. ETF kararları onaylanırsa bu durum pazarda katalizör etkisi yaratacak ve fiyatlarda net bir artış yaşanacaktır. Onaylanmaması durumunda ise ufak kırılmalar söz konusu olabilir. Ralli söylentilerinin veya beklentilerinin süresi uzayacaktır ve fiyatlar kısa vadede 4000 doların üzerine çıkmayacaktır.

İkinci senaryonun gerçekleşmesi, ABD içinde zararlıdır. Bu kararın onaylanmaması ile birlikte birçok yatırımcı farklı ülkelere gidecek ve bu durum ABD’ye milyarlarca dolarlık bir zarara yol açacaktır.

SEC Onay Verir Mi?

SEC’deki çalışanları ikiye ayırabiliriz. Bu kurumda çalışanların herhangi birinin kripto karşıtı söylemde bulunduğunu görmedik. Kurumda kripto dostu kişiler olduğu gibi bu varlıklara karşı şüpheci yaklaşanlar da söz konusu.

SEC’in ETF kararlarını onaylaması ABD’ye para kazandırsa da bazı riskleri beraberinde getirecektir. SEC’in başkanı Jay Clayton kripto paralara karşı her daim şüpheci yaklaşmıştır. Bitcoin’e karşı olmamasına rağmen piyasalarda gerçekleşen manipülasyon sebebiyle bu kararı verme taraftarı değil.

Clayton son verdiği röportajda: “Bitcoin ETF kararı için şuan erken. Pazarda hala daha manipülatif hareketler yaşanıyor ve bu durum bizim karar vermemizi etkiliyor.”

İşletmeler ve Amerika

Bir borsanın ABD’de faaliyet göstermesi veya gösterebilmesi şirket için birçok avantajı beraberinde getirir. Bankacılık sisteminin gelişmiş olması, halkın alım gücünün yüksek olması ve bilinçli kripto yatırımcılarının bu ülkede olması bu avantajlardan bazılarıdır. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance ABD’de faaliyet gösterebilirdi fakat ana şubesi Malta’da bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi de ABD’nin katı kurallara sahip olması. ETF gibi bir karar bazı şirketleri tekrardan ülkeye çekecektir.

ETF Patlama Yaşatır Mı?

ABD’de ETF’lerin değeri 2 trilyon dolarlı geçmiş durumda. Bu sebeple bu kararın onaylanmasının ardından fiyatlar hızlı şekilde artacaktır. Bu kararın onaylanması kısa süreli bir ralli yerine büyük bir boğa koşusunu başlatabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here