Geçenlerde de haberini yaptığımız davada karar verildi. İddiaya göre 3 Tayland vatandaşı Bangkok’da 24 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldı. Tayland’da savcı 3 şüpheliyi, 21 yaşında ki Finli yatırımcı Aamai Otava Saarimaa’yı dolandırdığı gerekçesi ile mahkemeye sevk etti. Soruşturmanın detaylarına göre bu 3 kişi Expay Software adlı şirketten hisse alması için Finli yatırımcıyı ikna etti.

Finli yatırımcı da Dragon Coin adı verilen coinlerle birlikte bu alışverişi gerçekleştireceği sırada dolandırıcılar ilginç bir yöntem ile coinleri kendi hesaplarına aktardılar. Dolandırıcı çete iz kaybettirmek çaldıkları coinleri sürekli farklı hesaplara aktardılar.

Savcılıktan gelen bilgiye göre ise şüpheli Jaravijit ailesi, kripto paraları nakite çevirdikten sonra Tayland’da birçok arazi satın aldı. Saarimaa, olayı anlamasının hemen ardından Tayland’ın kolluk kuvvetlerine şikayette bulundu.

Polis sorgusunda ise Jaravijit kardeşler suçsuz olduklarını iddia ettiler. Kardeşlerden ikisi 61.000 dolar kefaletle serbest kalırken büyük kardeş Prinya Jaravijit suçlardan kaçmak adına ABD’ye kaçtı.

Tayland, Prinya’nın pasaportunu iptal edince suçlu iadesi kapsamında Prinya Jaravijit ülkeye geri gönderildi. Prinya Jaravijit şuanda Bangkok Hapishanesinde tutuluyor. Mahkeme devam etse de hakkında 10 yıl hapis istemi bulunmakta. Mahkemenin iş birlikçiler olan diğer kardeşleri kefaletle serbest bırakmasının ardından Finli yatırımcı avukatı ile yaptığı açıklamada temyize gideceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here