Bitcoin fiyatları son 24 saatte %6 oranında bir artışla 8.800 USD’yi geçti. Diğer büyük kripto para ticaretlerinin işlem hacmine göre bitcoin’in işlem hacmi güçlü olmaya devam ediyor ve son gelişmelerle geçtiğimiz ayda uzun süreden beri ilk defa günlük market hacmi 26 milyar doları geçti.

Bitcoin Çıkışını Sürdürüyor

 

Yeni hedef 10.000 USD

21 Mart’ta bitcoin 9.200 USD’yi test etmişti fakat orta dönemde büyüme sürecinde bu hızı sürdürmekte başarısız olmuştu ve iki hafta içerisinde 6.500 USD’ye kadar gerilemişti.
Bu bağlamda Mart ayı sonlarında test ettiği 9.200 USD seviyesini Nisan sonu itibariyle tekrar zorlayacak gibi duruyor. Bu hızı tekrar yakalarsa Nisan sonunda 10.000 USD’ye ulaşması muhtemel görülüyor.

Kasım 2017’de yatırımcılar 10.000 USD’yi psikolojik sınır ve önemli bir basamak taşı olarak değerlendirmişti. O zamanlarda ticaret yapanların beklentisi ise Bitcoin’in 10.000 USD’yi geçeceği yönündeydi. 10.000 USD’yi geçtiği anın hemen ardından Bitcoin uçuşa geçerek 14.000 USD’ye ve daha sonrasında 20.000 USD’ye ulaştı.
Şubat’ta Bitcoin’e yapılan ilk düzeltmeyle market istikrarını kaybetmiş ve bunun düzeleceğine dair olan tüm sinyallerini yitirmişti. Çoğu alternatif kripto para birimlerinin fiyatları kısa dönemde Bitcoin’i takip etti ve işlem hacimleri özellikle Japonya ve Güney Kore’de düşüşe geçti.

Bitcoin, kısa dönemde ve orta vadeli dönemde yeni bir yarış için ideal pozisyondaydı, özellikle yeni kripto paraların sisteme dahil edilme miktarı epey artmıştı. Dahası 2017’nin sonlarında kripto para birimine kendini adayan spekülatörlerin büyük bir kısmı kripto para birimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarından dolayı kaçırma korkusuyla FOMO dışında hareket etti.

Geçtiğimiz beş ay boyunca kripto para birimlerinin varlığı ve işleyişi hakkındaki farkındalığın artmaya başlamasıyla, merkezileşmemiş finansal ağlar ve kripto para birimlerinin temellerini anlamaya başlayan kitlenin boyutu bir hayli arttı.
Buna benzer olarak fintech şirketi olan Smart Valor CEO’su Olga Feldmeier, gelecek iki yıl içerisinde Bitcoin’in fiyatının 100.000 USD değerine ulaşacağını ve 2018 yılı içerisinde de bitcoin rakamının da bir önceki rekor figatı olan 20.000 USD’yi geçeceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here