Bitcoin her büyük çaplı fiyat düşüşü yaşadığında basında Bitcoin Öldü haberleri yayınlanıyor. Hele ki kasvetli bir ayı piyasasında fiyatlar genellikle düşme eğilimi gösterdiği için haber kanalları bu haberleri yaparak kullanıcıların aklını karıştırıyorlar. 2018 biterken bir kripto haber sitesi Bitcoin’in bu yıl öldüğü ile ilgili 90 haber tespit ettiklerini açıkladı.

2017 yılında ise fiyatlar yükselirken bile Bitcoin’in öldüğü ile ilgili 125 haber yapılmıştı. Bu borsaya zamanında giremeyen kullanıcılar, bu borsa sayesinde milyonlar kazanan yatırımcıların haberini gördükçe birazda kıskançlığın etkisiyle bu haberleri daha dikkatli takip ediyorlar.

Bitcoin bu yıl en yüksek medya profiline ulaştı. Google arama motorunun yayınladığı istatistiksel verilerde bunu kanıtlıyor. Bu arama sayısı o kadar yüksek ki ABD başkanı Donald Trump’dan bile daha fazla.

Bu ölçümlere bakarak bile Bitcoin ve kripto para endüstrisinin batacağına inanmak oldukça saçma. Bir yıl önce Bitcoin ile ilgili haberler çok daha fazla dikkat çekerken artık insanlar dalgalanmalara alışmış durumda.

Bitcoin Öldü Yorumları

Santa Clara Üniversitesinden bir finans profesörü Bitcoin’in asla yeteri kadar desteklenmeyeceğini ve günün birinde öleceğini açıkladı. Açıklamanın bu yıl fiyatın 3000 dolar seviyesine gelmesinden sonra yapılması ise bazı kullanıcılar tarafından desteklendi. Bazı kullanıcılar ise bu yorumu neye dayandırdığını sorsa da bir cevap alamadılar.

ABD’de faaliyet gösteren bir yatırım şirketi Creative Planning’in başkanı Peter Mallouk ise: “Bitcoin’i ölü bir adam olarak yürürken görüyorum.” açıklamasını yapmıştı. Son zamanlarda ki hızlı düşüşün kaçınılmaz bir ölüm sarmalının başlangıcı olarak tanımladı.

Çevreci örgütlerde kripto paralara karşı oldukça tepkili. Tepkili oldukları içinde kripto paralar hakkında mantıklı düşünemiyorlar. Kripto paraların üretimi esnasında çok fazla elektrik tüketimi olduğu için çevreci örgütler bu paralara şiddetle karşı çıkıyor.

Genç kripto milyoneri Erik Finman ise: “Bitcoin öldü. Bunun en büyük sebebi çok fazla parçalı ve ekosistem içerisinde çok mücadele var.” açıklamasını yapmıştı.

Bitcoin Cash SV’nin savunucusu olan kripto girişimcisi Calvin Ayre’de Bitcoin’in 2019 yılında sıfıra ineceğini ve değersiz olduğunu savunuyor. Hiç bir faydası olmadığını belirten Ayre, Bitcoin Cash SV’nin gerçek Bitcoin olduğunu savunanlardan.

Bu kadar gürültüye rağmen kripto paraların atası ayağa kalmaya ve mücadele vermeye devam ediyor. Eleştirmenler Bitcoin’e karşı çıksalar da blok zincirine övgü ile destek vermeye devam ediyorlar. 2018 yılında sektörün önemli firmaların neredeyse hepsi blok zinciri ile alakalı bir proje gerçekleştirdiklerini açıklamıştı. 2019 da ise bu projelerin sayısının artacağı ön görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here