Işık Üniversitesi İktisat Bölümü göre düzenlenen blok zinciri (blockchain) seminerinde, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin bir “ponzi” olmadığı, ve Bitcoin’in balon yok, “doların balonunu patlatan bir iğne” olduğu vurgulandı.

Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin ortaya çıkışı, günümüzdeki etkileri ve geleceği; Işık Üniversitesi İktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü’nün, düzenlediği seminerde ele alındı. Işık Üniversitesi İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Kaytaz ve İİBF İktisat Birim Başkanı Doç. Dr. Serhat Koloğlugil’in açılış konuşmalarıyla başlayan seminere; Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Istek İnanç, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu ve DijitalPara Teknoloji A.Ş. Kurucu Başkanı Ali Sermet Taşdöğen hatip olarak katıldı.

Gerçekleştirilen seminerde; herhangi bir merkezi otoriteye ast olmayan blok zinciri teknolojisinin, yakın gelecekte küresel ekonomik sistemi her yerde şekil verme potansiyeline sahip olduğu vurgulandı.

“İstesek de istemesek de benimsemek zorundayız”

Seminerde “para” kavramının tarihsel gelişimini ve dijital paraların ortaya çıkışını anlatan Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Arzu İnanç, Bitcoin başta edinmek üzere dijital paraların işlem görmesine ihtimal karşılayan blok zinciri teknolojisinin işleyişi hakkında data verdi. Blok zinciri teknolojisinin iki birey arasındaki para transferlerinin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmesine olasılık sağladığına uyarı çeken İnanç, “Blok zinciri sistemi, küresel ya da lokal ekonomik çalkantılardan etkilenmiyor. Bu transferlere devletler herhangi bir müdahalede bulunamıyor. Bu sebeple mesela aidat alamıyor, transferi engelleyemiyor. Bu da devletlerin bu teknolojiyi ‘öcü’ gibi görmesine yol açıyor” dedi.

Blok zinciri teknolojisinin kullanıldığı alanların hızla arttığına dikkat çeken İnanç, “Yakın gelecekte tapu, sigorta, noter, izdivaç ve boşanma işlemleri hatta seçim işlemlerinin bile bu teknoloji üzerinden yapılabilir hale geleceği öngörülüyor. Bu sebeple dünyanın önde gelen üniversiteleri blok zinciri teknolojisi ile ilgili bölümler açıyor. Yani istesek de istemesek de bu teknolojiyi kabul etmek zorundayız” diye konuştu.

“Eski bir çağın sonuna geldik”

Blok zinciri teknolojisinin bütün idareli sistemleri yeniden yapılandıracak bir “oyun değiştirici” olduğunu vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu ise, kripto para birimleri ve bunların operasyon görmesine ihtimal karşılayan blok zinciri teknolojisinin ahbap – çavuş kapitalizmine bir tepki olarak ortaya çıktığını vurguladı.

Karaömerlioğlu şöyle konuştu: “Bu teknolojinin en kayda değer ürünü kripto para. Bugün dünyanın üstünde Bitcoin hayaleti dolaşıyor. Bu teknoloji, bir ‘değer’i aracıyı ortadan kaldırarak bir yerden bir yere transfer edebiliyor.

“Dağıtık sistemle çalışan, merkezi olmayan, sahibi olmayan devasa bir networkten laf ediyoruz ve bu sistem tıkır tıkır işliyor, bundan başka epeyce güvenli.”

Karaömerlioğlu hem kapitalizmi kapitalizm yapan unsurun tescil sistemi olduğuna uyarı çekerken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Blok zinciri kayıt tutmada devrimci bir yenilik getirdi. Çünkü kayıt tutma, fazla fiyatı yüksek bir meslek. Bu teknolojideki kayıt sistemi ise, en açık ve en şeffaf sistem. Artık devletler bile kendi kripto paralarını çıkarmaya, böylelikle ekonomilerini kur farkından ve enflasyondan korumaya çalışıyorlar.

“Blok zinciri ve kripto para iddia edildiği gibi bir ‘ponzi’ yok. Dünya tarihinde birincil kez bir para biriminin ardındaki bir otorite yok ve yeniden dünya tarihinde ilk kez uluslar üstü bir para birimi var. Dolayısıyla eski bir çağın sonuna geldik ve yeni bir dünya geliyor.”

“Bitcoin doların balonunu patlatan bir iğne”

Blok zinciri teknolojisinin işleyişi ve kripto para işlemleri hakkında veri veren DijitalPara Teknoloji A.Ş. Kurucu Başkanı Ali Sermet Taşdöğen ise; karşıtlarının Bitcoin’i “balon” olarak tanımladığını, ama sahiden Bitcoin’in küresel rezerv para birimi olan doların balonunu patlatan bir iğne olduğunu söyledi.

Ortaya çıkışından bu yandan geçen dokuz yılda Bitcoin ve blok zinciri sistemi bir saniye bile kusur vermeden çalıştığını gösteren Taşdöğen şöyle konuştu: “Merkezi sistemler ele geçirildiğinde tüm sistemi çökertebilirsiniz. Fakat blok zinciri sisteminde bu mümkün değil. Dahası bu sisteme girilen bilgiler silinemiyor ve değiştirilemiyor. Saldırılması fazla güç, savunulması en kolay sistemdir.” (Fotoğraflı) – İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here