Balinalar, portföylerinde yüksek miktarlarda BTC ve türevi barındıran yatırımcılardır. Bu yatırımcıların %80’i 2012’li yıllarda Bitcoin’in fiyatı düşükken pazara girmişlerdir.

Balinalar Kendi Aralarında Anlaşabilir

Balinalar bir araya gelerek yaptıkları yatırım hamlelerini güçlendirebilir. Bir borsada 5000 BTC değerinde bir yatırımcının yapabileceği dalga ile 20.000 BTC’ye sahip yatırımcıların yapabileceği dalga farklıdır. Balinalar kendi aralarında iletişime geçerek pick yapmak istedikleri altcoinleri seçebilir. Bu altcoinlerin daha fazla alınmasına sebep olacaktır fakat balinalar altcoin almadan önce satış emri girdikleri için balina dışındaki yatırımcılar kayıp yaşayacaktır.

Dolaşımda olan Bitcoin’in %40’ı sadece 1000 kullanıcının elindedir. Bu 1000 kişi arasında yıllardır iletişimde olan yatırımcılar vardır. Bir araya geldiklerinde piyasayı baltalayabilir veya fiyatları yukarıya çekmek için anlaşabilirler.

Balina Tipleri

Erken balinalar piyasaya çok eski tarihlerde girmiş yatırımcılardır. Bu yatırımcıların oranı piyasaya oranla sadece %5’tir ve her yıl bu oran azalmaktadır. Ellerindeki varlıklara sürekli olarak yenilerini eklerler ve boğa piyasalarını severler. Bu yatırımcılar uzun yıllardır pazarda yer aldıkları için genellikle riskli ticaret yapmazlar.

Suçlu balinalar, kara para aklama faaliyetinde bulunan yatırımcılardır. Chainalysis şirketinin paylaştığı verilere göre, tespit edilen 32 cüzdan mevcuttur. Cüzdanlardan 3’ü Darkweb’de faaliyet gösteren Silk Road kara borsası ile ilişkili. Diğerleri ise kara para aklama ve terörü finanse etme gibi faaliyetlerde bulunuyorlar. Bu tip balinaların piyasadaki hacmi 1 milyar dolara yakın.

Ticari balinalar, diğerlerine oranla piyasaya sonradan girmiş yatırımcılardır. Bu yatırımcıların hedefi fiyatlarda manipülasyon yapıp kazanç elde etmektir. Her manipülasyonda daha da zenginleşen bu yatırımcıların birçoğunun kimliği gizlidir. Topluluğun önde gelen isimlerinin birçoğunun ticari balina olduğu iddia edilse de bu henüz kanıtlanmamıştır. Bu balinaların birçoğu sahte ICO faaliyetlerinde ön plana çıkmaktadır. Bu ICO’ları şişirerek kazanç elde etmeye çalışan ticari balinaların sevdiği pazar ayı pazarıdır. Sektörde fiyatların uzun süredir düşük olmasının sebebi de bu yatırımcıların aktif olarak faaliyet göstermesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here