Bitcoin’de Altın gibi bir değer deposudur. Bitcoin’in Altından en büyük farkı, dijital bir varlık olması ve bir teknolojiye sahip olmasıdır. Altın ve Bitcoin arasındaki kıyaslama yıllardır devam etmekte. Bazı uzmanlar Bitcoin’in Altının yerini alabileceğini görüşüne sahip. Block.one’ın kurucusu Brendan Blumer’de benzer bir fikri savunuyor. Blumer’e göre, önümüzdeki 20 yıl içerisinde değer depolama açısından Bitcoin Altının yerini alacak.

Bitcoin’in Avantajları

Bitcoin, transferi çok hızlı ve kolay yapılabilen maddi olmayan bir varlıktır. Volatilite yaşayan bu varlık sınırlı bir tedarik kaynağına sahiptir. Arzının kısıtlı olması ve transfer kolaylığı sebebiyle Bitcoin avantajlı bir değer deposudur.

Altında Son Durum

Bugüne kadar yüzlerce milyar dolarlık altın toprağın altında veya denizlerde kayboldu. Dünyanın altın tedariki ise kısıtlandı. İnsanlık, fiziksel güzelliği ve doğrulama kolaylığı sebebiyle yıllardır altını tercih ediyor. Bir diğer tercih sebebi ise şüphesiz ki altının enflasyon karşısındaki değerini korumasıdır.

Bankacılık sektörü son birkaç yılda altının dijital olarak alınıp satılmasına olanak sağlıyor. Bitcoin ile aralarında bu noktada bir benzerlik söz konusu. Altın ve Bitcoin arasındaki farklar nelerdir, sorusuna cevap vermek gerekirse, Bitcoin sahibinin mutlak mülküdür. Altını dijital ortamda almak ise ekonomik çöküş durumunda dezavantaj oluşturur. Her ne kadar altının dijital anlamda sahibi olsanız da bankacılık sistemi çöktüğünde sahip olduğunuz altınlarda kaybolur. Diğer sebepler ise; Ticaret anlaşmazlıkları, altının çalınması ve terörizm gibi sebeplerdir.

Bitcoin’de de benzer sorunlar yaşansa da bu varlıkların borsalar yerine kripto donanım cüzdanlarında saklanması bu sorunların önüne geçebiliyor. Diğer yandan, altını yurt dışına çıkarma noktasında birçok sorun bulunmaktadır. Kripto paraların yapısı gereği ise bu tarz bir sorunu bulunmuyor.

Merkezileşme Sorunları

Yatırımcılar İnternet imkanı olmasa bile kripto varlıklara sahip olmaya devam edebilir. Özel anahtar bilgileri bir kağıda not alınarak saklanabilir. Yani kripto varlıkları da fiziksel olarak saklama imkanı bulunmakta.

Bitcoin, Altının yerine geçer mi bilinmez ama şu bir gerçek ki Altın her zaman toplam değer açısından Bitcoin’den daha değerli olacaktır. Bunun en büyük sebebi, yeni doğal kaynakların bulunması ve diğer cevherlerin çıkarılmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here