10 yıl önce bugün Satoshi Nakamoto adında ki kişi genesis bloğunu yayınlayarak Bitcoin ağını kurmuştu. Bitcoin’i üreten kişinin kim olduğu hakkında ise 2009 yılından bu yana büyük soru işaretleri mevcut. Birçok haber sitesi bu kişinin kim olduğu ile alakalı araştırma yapsa da henüz ortada net deliller mevcut değil.

Araştırmalar sonucunda kişinin ise Japonya’da yaşadığı ve 43 yaşında olduğu iddia edilmişti. Yayınlanan kaynak üzerinden ise İngilizlere özel “renkli” ve “optimize” gibi kelimelerin hecelenmesi gibi ipuçları sebebiyle kişinin İngiliz kökenli olduğu düşünülüyor. Aşağı da ise 10. yıla özel olarak Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişileri listeledik.

Vili Lehdonvirta

38 yaşında Finlandiyalı bir profesör olan bu kişinin Nakamoto olduğunu ortaya atan kişi bir gazeteci. New York’da görevli olan Joshua Davis, bu kişinin benzer projelerde yer aldığını ve yazılım bilgisinin üst düzey olduğunu iddia etse de Vili bu iddiaların saçmalık olduğunu belirtmiş ve reddetmişti.

Shinichi Mochizuki

49 yaşında Japon matematikçi olan Mochizuki’nin Nakamoto olduğu iddiasını ortaya atan kişi ise Ted Nelson. Amerikalı bir bilişimci ve filozof olan Ted Nelson bu kişinin kripto alanında uzman olduğunu ve çözülemeyen matematik problemlerini bile çözdüğünü iddia etti. Nelson kişi ile yaptığı görüşme sonrasında ise Mochizuki’nin iddiaları reddettiğini belirtti.

Dorian Nakamoto

ABD ordusu içinde çalışan bu kişi 68 yaşında bir Japon. Kaliforniya’da ikamet eden bu kişinin Nakamoto olduğunu iddia eden ise Leah Goodman adında bir gazeteci. Goodman, bu kişinin gizli savunma projelerinde sistem mühendisi, teknoloji ve finansal bilgi hizmetleri konularında çalıştığını açıkladı.

1990 yıllarında işten çıkarılmasının ardından özgürlükçü bir birey haline geldiğini ve alanında uzman birisi olduğunu açıkladı. Röportaj da ise Dorian bu iddiaları reddetti.

Nick Szabo

55 yaşında Macar kökenli bir Amerikalı olan Nick’in Nakamoto olduğunu iddia eden kişi ise Skye Gray ve Dominic Frisby. Kişinin alanında uzman bir bilgisayar bilimcisi ve kriptograf olduğunu belirttiler. Bazı çalışmalarını yayınlanan Gray ve Firsby ise çalışmaların ilk yayınlanan genesis ağına oldukça benzediğini düşünüyorlar.

Szabo 1998 yılında Bitcoin öncesinde bile dijital bir para birimi olan BitGold projesini geliştirmiş bir merkezi para meraklısı. Szabo ise bu iddiaları reddetti ve birçok kişinin daha önce de bu iddiaları kendisine yönelttiğini açıkladı.

Craig Wright

Sektörün önde gelen isimlerinden olan Wright 48 yaşında Avustralyalı bir bilgisayar girişimcisi ve iş adamı. İddiaları ortaya atan kişilerin ise önemi yok çünkü Wright, Nakamoto olduğunu kendisi de iddia etti.

Bitcoin Cash SV’nin de kurucusu olan bu kişi hakkında ise Satashi Nakamoto olmadığına dair birçok yazı yayınlasa da kendisinin Nakamoto olduğunu iddia etmeye devam ediyor. Hakkında dolandırıcılık iddiaları da bulunan Wright’ı hiç bir topluluk üyesi Nakamoto olarak kabul etmiyor.

Elon Musk

Tüm dünyanın yakından tanıdığı Elon Musk 47 yaşında bir teknoloji girişimcisi. İddianın kaynağı ise Musk’ın şirketi olan SpaceX’de çalışan eski bir stajyer. Bu kişinin iddiasının en büyük kaynağı ise Musk’ın ekonomi bilimi, üretim düzeyinde yazılım deneyimi ve inovasyon noktasında ki tecrübesine dayandırıyor. Musk ise bu iddiaları reddetti.

ABD Hükümeti

Bazı topluluk üyeleri ise Nakamoto’nun takma bir isim olduğunu ve kripto paraların arkasında ki devletin ABD olduğunu iddia ediyor. Konu ile alakalı birçok komplo teorisi var ve ABD’nin bu paraları illegal operasyonlarını finanse etmek için kullandığını düşünenler tek bir kişinin bu tarz bir projeyi yapamayacağını düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here