Kripto paralar çıktığı ilk günden bu yana hacker yani kötü niyetli kişilerin ilgisini çeken dijital varlıklar. Bu varlıklar fiziksel olarak saklanmadığı için hackerlar bu varlıkları kolay yoldan elde etmek adına çeşitli yöntemler kullanıyorlar.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları ise kripto paraya sahip bireysel kullanıcılara saldırıda bulundular. Bu iddianın sahibi ise güvenlik şirketi Cuvepia’nın CEO’su. Şirket yaptığı açıklamada şüpheli korsanların yeni hedefinin küçük çaplı bireysel kullanıcılar olduğu. Tespit edilen saldırı sayısı 30 olsa da bunun çok daha üzerinde saldırı yapıldığı düşünülüyor. Bireysel yatırımcılar genellikle güçlü güvenlik önlemleri almadığı için bu kişilerinvarlıklarını çalmak çok daha kolay.

Kuzey Kore’de bilgisayar ve İnternet kullanımı kısıtlı olduğu için bu kişilerin devlet tarafından finansa edildiği iddia ediliyor. Ekim ayında da birçok hacker yurt dışında yakalanmış ve 3 yıl cezaya mahkum edilmişlerdi. Ülke tarafından finanse edilen bu gruplar ise şuana kadar çalınan kripto paraların %50’sini çaldıkları düşünülüyor.

Siber savaş araştırma şirketi olan IssueMakersLab kurucusu Simon Choi ise konu ile ilgili: “Değiş tokuş esnasında ki saldırılar gittikçe zorlaşıyor. Borsaların güvenlik önlemlerini arttırmasının bunda ki payı oldukça fazla. Bu sebepler bireysel hackerlar ve gruplar kişisel hesaplara gözlerini dikmiş durumda. Bu kişilerin hedefinde şimdilik orta seviye halk olsa da yarın bir gün şirket sahiplerini ve CEO’ları hedef aldıklarında ciddi kazanç elde edebilirler.”

Siber güvenlik firması FireEye’da görevli Luke McNamara ise: “Kripto varlıklar yıllardır bu grupların ilgisini çekiyor. Bu kişiler şimdilik büyük ataklar gerçekleştirmese de oluşturdukları virüsler ile bilgisayarlara ve şirket ağlarına sızabiliyorlar. Bu sebeple caydırıcı yasalar ve sağlam güvenlik önlemleri gerekiyor.”

Bu hackerların Linux, MacOS ve Windows gibi işletim sistemlerini daha önce hedef aldıklarını önce ki haberlerimizde belirtmiştik. Kuzey Koreli grupların ise özellikle ABD’li kişileri hedefine koyması iki ülke arasında ki gerilim sebebi olarak düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here